Z okazji 115. rocznicy narodzin rotmistrza, odbyły się ogólnopolski konkurs literacki i międzynarodowy konkurs na plakat poświęcony postaci walecznego Polaka. Oba przedsięwzięcia w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Laureaci odbiorą nagrody ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (konkurs literacki) i Ministerstwo Obrony Narodowej (konkurs graficzny) podczas uroczystej gali 19 listopada, a zwycięskie plakaty będzie można podziwiać już od jutra (13 października) w Pałacu Sztuki w Krakowie.
Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów we współpracy z krakowską Fundacją GDZIE zorganizowało i przeprowadziło Ogólnopolski Szkolny Konkurs Literacki pod hasłem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Zwycięzcami zostali ex aequo
Patrycja Kowalczyk z Gimnazjum nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Koluszkach i
Michał Janica z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie, którzy wywalczyli dla swoich szkół m.in. tablice interaktywne. Przyznanie drugich miejsc także nie było proste i również ex aequo znaleźli się na nich:
Radosław Witkowski z Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie oraz
Jakub Dorosz z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance. Podobnie trzecie miejsce przypadło ex aequo:
Adamowi Bochowi z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie oraz
Patrycji Sadkowskiej z Publicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mrokowie. Organizator projektu, krakowska Fundacja GDZIE, przygotowuje katalog pokonkursowy prac zwycięskich i wyróżnionych.
Autorzy prac wyróżnionych w konkursie literackim:
- Bartłomiej Jaskulski z Liceum Ogólnokształcącego im. Bogusława X w Białogardzie,
- Maria Felcyn z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Wysokiej,
- Adrianna Matyja z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie,
- Zuzanna Kamińska z Publicznego Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi,
- Aleksandra Kotlarz z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Zespole Szkół Publicznych w Mrokowie,
- Julia Wróbel z Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.
Równolegle do konkursu literackiego odbył się Międzynarodowy Konkurs na Plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU, w którym udział wzięło 150 prac autorów z Polski, Kanady, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec i Japonii.
Zwycięzcą konkursu i zdobywcą głównej nagrody (10.000 PLN i nagrody rzeczowej) został Zbigniew Babiński z Elbląga. Drugie miejsce ex aequo zajęli:
Wojciech Sobolewski z Warszawy i
Jarosław Polkowski z Biskupca. Laureaci otrzymają po 3.000 PLN i nagrody rzeczowe. Na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo:
Grzegorz Myćka z Zielonej Góry i
Lex Drewiński z Falkensee (Niemcy). Otrzymają oni nagrodę w wysokości po 2.000 PLN oraz nagrody rzeczowe.
Jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Zbigniewowi Babińskiemu z Elbląga (piąty od prawej). Fot. mat.pras.
W opinii jurorów nagrodzone prace, proporcjonalnie do przyznanych miejsc, najlepiej realizowały wymóg czytelności przekazu przy jednoczesnym wysokim poziomie graficznym. W ten sposób odpowiadały wymogom konkursu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”, niosąc zrozumiałe społeczne i historyczne przesłanie. Po uważnym rozpatrzeniu nadesłanych plakatów Jury zgodnie doszło do przekonania, że I nagrodę powinna otrzymać praca Zbigniewa Babińskiego z Elbląga. Należy podkreślić, że I nagroda jest bezapelacyjna, jako że przekaz merytoryczny jest zrozumiały, czytelny dla każdego odbiorcy, ze świetnym pomysłem i wykonaniem. Podobnie ciekawe jest ujęcie tematu u zdobywców drugiego i trzeciego miejsca
- podkreślił przewodniczący jury konkursowego prof. Rosław Szaybo.
Nagrody ufundowane przez MEN (konkurs literacki) i MON (konkurs graficzny) laureatom wręczane będą 19 listopada br. w Warszawie podczas uroczystej gali projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundację PZU i Fundację PKO BP. Specjalne nagrody dla laureatów obiecał również Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski.
Jutro, 13 października, o godzinie 17:30, w Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim w Krakowie odbędzie się wernisaż 5 nagrodzonych i 14 wyróżnionych prac. Wystawie plakatów towarzyszyć będzie muzyka polskiego pianisty i kompozytora Tomasza Trzcińskiego, który specjalnie na ten dzień przyjedzie z Niemiec.
ZWYCIĘSKIE PLAKATY:
I MIEJSCE
Zbigniew Babiński, Elbląg
II MIEJSCE
Jarosław Polkowski, Biskupiec
Wojciech Sobolewski, Warszawa
III MIEJSCE
Lex Drewiński, Falkensee (Niemcy)
Grzegorz Myćka, Zielona Góra
(mat.pras.)
CZYTAJ WIĘCEJ:
Młodzi w hołdzie wielkiemu rotmistrzowi Pileckiemu
Źródło: niezalezna.pl,mat.pras.
#Jarosław Polkowski #Wojciech Sobolewski #Zbigniew Babiński #Fundacja GDZIE #Witold Pilecki
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ