Źródła historyczne podawały, że uroczystość złożenia kamienia węgielnego odbyła się dnia 22 kwietnia 1934 r. i brali w niej udział między innymi reichsschulungsleiter Otto Gohdes wraz z ówczesnym Burmistrzem Złocieńca Hermannem von Luebken oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Złocieńca i okolic, którzy byli dowożeni na to wydarzenie kolejką wąskotorową, zwykle używaną do transportu materiałów budowlanych.
W kapsule zamknięto: taśmę z unikatowym filmem, przedstawiającym obchody z 600-lecia Złocieńca z września 1933 ., urzędowe pieczęcie i dokumenty, ówczesne gazety oraz będące w obiegu monety i banknoty. Czy rzeczywiście stanowią one zawartość kapsuły dowiemy się po jej otwarciu i ekspertyzie specjalistów.
Akcję wydobycia kapsuły czasu zainicjował w październiku 2015 r. burmistrz Złocieńca – Krzysztof Zacharzewski. Uzyskano zgodę Ministra Obrony Narodowej i pozytywną decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Nad przebiegiem prac czuwał archeolog dr Marcin Peterleitner.
Podczas całej operacji Złocieniec odwiedziła ekipa z programu „Było nie minęło” z Adamem Sikorskim na czele. Odcinek o kapsule czasu będzie można obejrzeć w TVP już w listopadzie.
Reklama