IPN w Gdańsku przygotował wystawę „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna >>Inka<< 1928–1946” w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki i jej losy splecione z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”. Nie zawahała się nawet poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”.
Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.
Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje również postrzeganie postaci „Inki” i po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia. Obecnie stała się ikoną młodego pokolenia, a dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki „Inki” w 2014 r. zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Źródło: ipn.gov.pl
#Gdańsk #Inka #wystawa #IPN
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ