Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Powstanie Warszawskie – dzień ósmy – śmierć Juliusza Kadena-Bandrowskiego

6 sierpnia 1944 roku, w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów, został ciężko raniony odłamkiem, przebywający w swoim mieszkaniu na Ochocie, Juliusz Kaden-Bandrowski.

Grób Juliusza Kadena-Bandrowskiego na Powązkach, By Shalom - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.p
Grób Juliusza Kadena-Bandrowskiego na Powązkach, By Shalom - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.p
6 sierpnia 1944 roku, w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów, został ciężko raniony odłamkiem, przebywający w swoim mieszkaniu na Ochocie, Juliusz Kaden-Bandrowski. Pisarz, autor m.in. „Piłsudczyków” – najsłynniejszego reportażu ze szlaku Legionistów Piłsudskiego. 

Już po debiucie literackim, w sierpniu 1914 roku, wstąpił do I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Został adiutantem Komendanta i kronikarzem Brygady, z którą przeszedł szlak bojowy, dokumentując tamten czas w wybitnym reportażu wojennym. 

W listopadzie 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego i służył jako sztabowy oficer łącznikowy podczas walk o Przemyśl, relacjonował też obronę Lwowa i Kresów Wschodnich w czasie walk polsko-ukraińskich. Potem ruszył na wyprawę do Wilna i Kijowa, aby opisać także tamten teren działań wojny polsko-bolszewickiej. Kierował Biurem Prasowym Naczelnego Dowództwa. W  latach 20. XX wieku wydał wiele powieści, wspomnienia i zbiory opowiadań.

Od 1922 roku rozpoczął druk w odcinkach najsłynniejszej swej „Generał Barcz”, która opowiadała o pierwszych dniach odzyskania przez Polskę niepodległości i oparta była na faktach. Z tego względu wywołała ona żywe polemiki i nie wszędzie była dobrze przyjmowana.

Kiedy zaczęła się II wojna światowa Kaden-Bandrowski mieszkał w Warszawie. We wrześniu 1939 roku objął dział propagandy prasowej w Komisariacie Cywilnym przy dowództwie obrony stolicy. Podczas okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu prowadząc zajęcia z literatury i muzyki. Kiedy wybuchło powstanie pozostał w swoim mieszkaniu – 6 sierpnia został śmiertelnie ranny.

 



Źródło: niezalezna.pl

#powstanie #śmierć #legionista #pisarz #Kaden