IPN przypomina też, że 4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej. Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, jednak następnie polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy.
Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem.
Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…
Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego oraz akcji „Burza” Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły. Są to:
1. Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak itp.;
2. Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód;
3. Biało-czerwona opaska odblaskowa.
Aby otrzymać zestaw należy w dniach 25 lipca – 3 sierpnia w wybranych punktach w Polsce podać hasło: „Burza. Bitwa o Polskę”.
Lista miejscowości oraz adresy punktów odbioru zostaną zamieszczone na stronie www.pamiec.pl/burza.
Akcja objęta jest honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Reklama