W szeregach Legionów służyło ok. 180 artystów. Tylko z krakowskiej ASP było 30 przyszłych malarzy, rzeźbiarzy i grafików, m.in. Franciszek Prochaska, Jan Stebnowski, Józef Kordian-Zamorski, a profesorowie tej uczelni Leon Wyczółkowski i Julian Fałat, przebywali na froncie wołyńskim w charakterze malarzy wojennych.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. dwie kurtki wojskowe marszałka Józefa Piłsudskiego z 1920 r. Jedna „zimowa” pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, druga „letnia” – z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
„Nigdy, od momentu śmierci marszałka te kurtki nie były wystawiane razem” – powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer. Oprócz dwóch kurtek mundurowych marszałka Piłsudskiego po raz pierwszy w Krakowie będzie można zobaczyć mundury Wacława Sieroszewskiego i gen. Mariana Kukiela.
„Legiony Polskie to nie tylko historia wojskowości i historia walki o niepodległość w czasie I wojny światowej, ale też fenomen artystyczny” – stwierdził zastępca dyrektora Muzeum Narodowego ds. naukowych Andrzej Szczerski.
– dodał.W samych Legionach byli artyści, którzy dokumentowali ich losy. Czyn legionowy wzbudzał zainteresowanie polskich elit, także artystycznych i one uwieczniały ich działania, a tuż po zakończeniu epopei wojennej wiadomo było, jak ważne były Legiony i poświęcone im zbiory, które bardzo szybko trafiły do muzeów. Już w 1920 r. Józef Piłsudski podjął taką decyzję
Reklama
Na wystawie można zobaczyć prace m.in. Juliana Fałata, Leopolda Gottlieba, Stanisława Janowskiego, Kazimierza Sichulskiego, Stefana Sonnewenda, Wincentego Wodzinowskiego.
Szkicownik Stanisława Janowskiego liczy ok. 120 akwarel i rysunków, są wśród nich pokazywane w Krakowie pierwsze portrety Józefa Piłsudskiego z grudnia 1914 r., na których został uwieczniony z brodą i bez brody. Zwiedzający zobaczą także pracę Edwarda Rydza-Śmigłego, który sportretował Leopolda Gottlieba, obok zaś podobiznę Rydza-Śmigłego autorstwa Wincentego Wodzinowskiego.
Prezentowane obiekty pochodzą z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i kolekcji prywatnych. Honorowy patronat nad wystawą objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.