Zbliża się 75. rocznica śmierci jednego z jednego z „ojców” niepodległości Polski, wybitnego Polaka, uznanego na całym świecie artysty i jednocześnie wielkiego patrioty, który całe swe życie służył naszemu krajowi – Ignacego Jana Paderewskiego. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej podjął uchwałę okolicznościową, w której przypomniał dokonania i oddał cześć pamięci tego wybitnego pianisty.
Dodatkowym elementem upamiętniającym jest właśnie otwarta w Senacie wystawa we współpracy z Muzeum Niepodległości
„Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) Polak Europejczyk, mąż stanu i artysta”. Opowiada ona o różnych aspektach życia twórcy, ukazuje jego drogę życiową, artystyczną i polityczną. Na wystawowych planszach ukazano m.in. jego rodzinne gniazdo w Kuryłówce na Podolu, kolejne etapy kariery artystycznej, m.in. sukcesy w Stanach Zjednoczonych, działania podejmowane na rzecz niepodległości Polski. Przedstawiono także reprodukcje portretów Paderewskiego, fragmenty teksów z jego „Pamiętników”, ilustracje z koncertu w Madison Square Garden w Nowym Jorku w 1932 r., artykuły z prasy zagranicznej. Na wystawie można zobaczyć także, jak wyglądała przepustka Paderewskiego uprawniająca do wzięcia udziału w podpisaniu Traktatu Wersalskiego w 1919 r. Są też zdjęcia z jego przyjazdu do Poznania w 1918 r. oraz fotografie z Józefem Piłsudskim.
Marszałek Stanisław Karczewski stwierdził, że dla senatorów możliwość przybliżenia tej wyjątkowej postaci jest czymś wyjątkowym. Przypominając powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje,
marszałek odniósł je do postawy Paderewskiego i jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości obok dwóch wielkich antagonistów tego czasu – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Na uroczystość przybyła też młodzież z Łochowa, w pobliżu którego małżeństwo Paderewskich zakupiło w 1924 roku dwór i przeznaczyło go na finansowaną przez nich szkołę dla ubogich dziewcząt.
Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek podkreślił, że wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu stanowi ważny element misji kierowanej przez niego placówki. Jej ukraińska wersja peregrynuje po miejscach związanych z nim związanych i na Ukrainie odwiedza ją około 40–50 tys. osób rocznie. Wersja angielska odwiedziła już Londyn i Brukselę, planowana jest prezentacja w Paryżu.
Źródło: senat.gov.pl
#uchwała #Paderewski #wystawa #Senat
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ