10 czerwca 1794 czyli 22 prairiala roku II Francuski Konwent Narodowy uchwalił prawo zwane prawem prairiala – od nazwy miesiąca, w którym zostało wprowadzone. Zapoczątkowało ono we Francji okres wielkiego terroru.
Głównymi twórcami ustawy byli Georges Couthon, wypowiadający się o
„unicestwianiu wrogów ojczyzny", i Bertrand Barère de Vieuzac, któremu z kolei przypisuje się wypowiedź o
„konieczności wyczyszczenia więzień”.
Prawo zdefiniowało pojęcie
„wrogów ludu”. Od tej pory Trybunał był zobowiązany do orzekania wobec nich tylko jednej kary – śmierci. Zlikwidowano trybunały rewolucyjne na prowincji i przeniesiono wszystkie sprawy przed jeden trybunał – w Paryżu. Miało to znacząco przyspieszyć i uprościć procedury sądowe. Prawo prairiala odbierało oskarżonym niemal wszystko. Mogli bronić się jedynie samodzielnie, bez pomocy adwokatów, co było przedstawione jako
wielkie osiągnięcie demokratyczne. Sąd nie miał obowiązku brać pod uwagę wniosków dowodowych, mógł też zrezygnować z dodatkowego przesłuchania oskarżonego, a także wydać wyrok po upływie trzech dni bez zbadania wszystkich dowodów, jeśli członkowie Trybunału byli przekonani o winie lub niewinności sądzonych. Dodatkowo sędziowie mieli do wyboru tylko dwa możliwe zakończenia rozprawy:
uniewinnienie lub śmierć przez zgilotynowanie. Prawo prairiala okazało się strzałem w dziesiątkę – od momentu jego wprowadzenia do 27 lipca, czyli zaledwie przez półtora miesiąca, paryski Trybunał Rewolucyjny skazał na śmierć 1376 osób.
Couthon został wraz z Robespierrem i Saint-Justem aresztowany 9 thermidora i zgilotynowany bez sądu następnego dnia. Bertrand Barère de Vieuza był całkowicie zaskoczony upadkiem Robespierre’a. Odciął się od aresztowanych kolegów z Komitetu Ocalenia Publicznego i potępił jakobinów jako twórców terroru…
Źródło: pl.wikipedia.org
#gilotyna
#terror
#rewolucja francuska
MŁ