10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Niezwykłe różańce z Mauthausen-Gusen

Podczas sympozjum zorganizowanego przez IPN dr Anna Jagodzińska przybliżyła historię różańców wykonanych przez polskich więźniów w filii obozu koncentracyjnego Mauthausen – Gusen I.

Pomnik polskich ofiar w Mauthausen (proj. Stanisław Sikora i Teodor Bursche) By Jadamta - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://co
Pomnik polskich ofiar w Mauthausen (proj. Stanisław Sikora i Teodor Bursche) By Jadamta - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://co
Podczas sympozjum zorganizowanego przez IPN dr Anna Jagodzińska przybliżyła historię różańców wykonanych przez polskich więźniów w filii obozu koncentracyjnego Mauthausen – Gusen I. Ten podobóz od samego początku przeznaczony był dla eksterminacji polskiej inteligencji i duchowieństwa. SS-mani nadzorujący jego budowę nazywali go „Vernichtungslager für die polnische Intelligenz”.

2 lutego 1942 r., w Święto Matki Boskiej Gromnicznej, polscy więźniowie postanowili wykonać różaniec-wotum. Pomysłodawcami byli Wacław Milke z Płocka i Władysław Gębik z Olsztyna. Ostatecznie wykonano trzy takie różańce. Po wojnie więźniowie przywieźli je do Polski.

Gusen było owiane jakimś tajemniczym mistycyzmem. Niektórzy więźniowie w swoich wspomnieniach nazwali go >>modlącym się obozem<<.


- to słowa ks. Józefa Maksymiuka, więźnia Gusen.

Jak mówiła dr Jagodzińska, pierwszą część – radosną - wykonano w połowie 1943 r., a składało się na nią 59 kostek granitowych obrobionych przez więźniów pracujących w komandzie obróbki kamienia. Ten różaniec przekazano jako wotum na Jasną Górę w sierpniu 1960 r. podczas Mszy św. dla byłych więźniów Gusen – uczestników „Żywego Różańca”.

Druga część – bolesna zrobiona została pod koniec 1943 r. z kawałka drewna ułamanego z obozowej szubienicy. Tę z kolei złożono w 1979 r. w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ostatnia część – chwalebna - powstała w 1944 r. z plastikowej szyby zestrzelonego alianckiego samolotu. Od 1980 r. znajduje się ona w Katedrze Wrocławskiej.

Obóz Mauthausen-Gusen Amerykanie wyzwolili 5 maja 1945 r. o godz. 17. Polscy więźniowie odśpiewali hymn i „Rotę”, a na betonową latarnię-szubienicę wciągnęli biało-czerwoną flagę. 

Obecnie w miejscu obozu Gusen I, w którym w latach 1940-1945 zamordowano tysiące więźniów, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych. Zachował się tylko mały skrawek ziemi, na którym stało krematorium.
 

 



Źródło: ipn.gov.pl

#IPN #szubienica #Mauthausen #różaniec