Fragmenty wybranych tekstów, które kształtowały świadomość narodową i kulturową Polaków, wzbogacały wiedzę historyczną i budziły poczucie wspólnoty, będą czytane w różnych miejscach Płocka w czasie inauguracji głównych gnieźnieńskich obchodów jubileuszu 14 kwietnia. Będzie to lektura głośna i symultaniczna, piastować ją ma Książnica Płocka. Czytanie odbędzie się m.in. w płockich bibliotekach, instytucjach kultury, galeriach handlowych i szkołach, w tym w najstarszej szkole w Polsce i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej od 1180 r. – dziś LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Start o godz. 12.
Wśród autorów, którzy już są na liście, znajdziemy m.in. Jana Długosza, Henryka Sienkiewicza, Karola Bunscha, Zofię Kossak-Szczucką i Feliksa Konecznego. Do zamknięcia spisu brak jeszcze 350 tytułów.
Cała gotowy zestaw 1050 dzieł ma później zostać przesłany do Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej jako przypomnienie wielkich, a przez wiele ostatnich lat zaniedbywanych pozycji.
– czytamy na stronie płockiego LO im. Władysława Jagiełły.– To jest nasz jagielloński wkład w uczczenie Wielkiego Jubileuszu Chrztu Polski, który na wieki określił naszą tożsamość i nasze miejsce w chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej
Reklama