Nikiszowiec jest uważany za główną turystyczną atrakcję Katowic - to najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początków XX wieku. Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku.
Jak podał w piątek zespół ds. komunikacji BGK Nieruchomości, w konkursie na opracowanie zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Górniczego Dorobku w Katowicach zwyciężyli projektanci z pracowni 22Architekci. Projekt warszawskiego zespołu został wybrany przez sąd konkursowy jednogłośnie.
Teren inwestycji, na którym zostanie zrealizowany, jest położony w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki, w odległości około 4 km od centrum miasta. Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki przy ulicy Górniczego Dorobku. Przedmiotem rozstrzygniętego konkursu było doprecyzowanie tej koncepcji i stworzenie spójnego architektonicznie projektu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.
Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji
Reklama
– powiedział w piątek członek zarządu BGK Nieruchomości SA Grzegorz Muszyński.
Dodał, że nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 mkw.
Główną nagrodą w konkursie jest 25 tys. zł i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Górniczego Dorobku.