We wrześniu 1939 roku, w okolicach miejscowości Dobrzyków koło Płocka, w obronie lewego brzegu Wisły zginęło ponad 300 polskich żołnierzy. W nieoznakowanej mogile, pod alejką, na skraju parafialnego cmentarza w Dobrzykowie pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki 11 polskich żołnierzy i dwóch pracowników Polskich Kolei Państwowych. Szczątki złożone były do grobu w dwóch warstwach. Pochówku, według relacji obecnych mieszkańców, dokonała najprawdopodobniej miejscowa społeczność.
Przy szczątkach znaleziono elementy umundurowania i oporządzenia wojskowego oraz należące do poległych przedmioty osobiste. Wyjątkowe wzruszenie wzbudziła w ekipie znaleziona przy szczątkach książeczka do nabożeństwa z drewnianym różańcem.
Niestety żołnierze nie mieli przy sobie żadnych przedmiotów pozwalających na stwierdzenie ich tożsamości.
Wydobyte szczątki, do momentu pochowania, złożono w kaplicy przy kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowie. Uroczysty pogrzeb zaplanowano na 17 września 2017 r.
Prace prowadzono z inicjatywy Społecznego Komitetu Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 r., przy wsparciu gminy Gąbin i Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Źródło: http://ipn.gov.pl/
#1939 #wrzesień #żołnierze #ekshumacje
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ