Od soboty ruszyły w Brukseli ruszyły lekcje o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, a także o Polskim Państwie Podziemnym. Wynoszenie wiedzy poza granice kraju to misja - podkreślają organizatorzy. Inicjatywa organizowana jest we współpracy polskich szkół w Brukseli, ambasady RP w Belgii, Instytutu Pamięci Narodowej, a także europosła PiS Tomasza Poręby.
- Misją nauki jest nie tylko uczenie studentów na polskich uniwersytetach, polskich szkołach średnich czy podstawowych, ale też wynoszenie tej wiedzy poza granice kraju – powiedział prof. Tadeusz Wolsza z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak tłumaczył, pomysł powstał jakiś czas temu w związku z realizacją programu badawczego „Pilecki - bohater niezwyciężony”. Dzięki temu ruszyło szereg inicjatyw, w tym również pomysł prowadzenia lekcji na temat rotmistrza.
Wszystko w jednym celu – pielęgnowania tradycji o naszych bohaterach narodowych, a co do tego, że rotmistrz Pilecki był bohaterem, nie ma żadnych wątpliwości
– zaznaczył profesor. Jego zdaniem dzieci, które są za granicą, mają podobny poziom wiedzy na ten temat, co dzieci mieszkające w Polsce, ale ze względu na to, że żyją w innym otoczeniu medialnym, ich świadomość na temat żołnierzy niezłomnych może być trochę mniejsza. Pierwsza lekcja odbyła się przy szkole im. J. Lelewela, kolejna przy polskiej misji katolickiej.
Chcemy informować, mówić o polskiej historii, o polskich bohaterach. Mówić młodym ludziom, którym tak często brakuje autorytetów w tym dzisiejszym świecie, że Polska miała w przeszłości wiele wspaniałych postaci, wielu patriotów, wiele osób, które oddało życie za naszą ojczyznę, ludzi młodych, którzy nie ugięli się, który walczyli do końca, którzy oddali życie za nasz kraj
– podkreślał europoseł Poręba.
Przypomniał, że w Polsce Święto Żołnierzy Niezłomnych jest świętem państwowym ustanowionym przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaznaczył, że teraz jest czas, by zacząć mówić o Wyklętych także za granicą – w wielkich ośrodkach polonijnych na świecie, nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych.
Jak podkreślił, trzeba to robić, by młodym ludziom, których rodzice wyjechali kilkanaście lat temu z ojczyzny, dać szanse na poznanie biografii, losów i historii tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.
Oni mogą być świetnym przykładem tych postaw, o które tak dzisiaj często trudno – lojalności, uczciwości, walki o słuszną sprawę.
– zwrócił uwagę.
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w ubiegłym miesiącu Brukseli cykl spotkań poświęconych polskiej historii. Pierwszym tematem było Polskie Państwo Podziemne. Teraz o jego bohaterze rotmistrzu Witoldzie Pileckim mogły dowiedzieć się więcej dzieci chodzące do polskich szkół w belgijskiej stolicy. W planach są też lekcje w Wilnie, Londynie, a także w Nowym Jorku.
Źródło: rtmpilecki.eu,dzieje.pl
#inicjatywa #Pilecki #Bruksela #lekcje
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ