- Misją nauki jest nie tylko uczenie studentów na polskich uniwersytetach, polskich szkołach średnich czy podstawowych, ale też wynoszenie tej wiedzy poza granice kraju – powiedział prof. Tadeusz Wolsza z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak tłumaczył, pomysł powstał jakiś czas temu w związku z realizacją programu badawczego „Pilecki - bohater niezwyciężony”. Dzięki temu ruszyło szereg inicjatyw, w tym również pomysł prowadzenia lekcji na temat rotmistrza.
– zaznaczył profesor. Jego zdaniem dzieci, które są za granicą, mają podobny poziom wiedzy na ten temat, co dzieci mieszkające w Polsce, ale ze względu na to, że żyją w innym otoczeniu medialnym, ich świadomość na temat żołnierzy niezłomnych może być trochę mniejsza. Pierwsza lekcja odbyła się przy szkole im. J. Lelewela, kolejna przy polskiej misji katolickiej.Wszystko w jednym celu – pielęgnowania tradycji o naszych bohaterach narodowych, a co do tego, że rotmistrz Pilecki był bohaterem, nie ma żadnych wątpliwości
Reklama
– podkreślał europoseł Poręba.Chcemy informować, mówić o polskiej historii, o polskich bohaterach. Mówić młodym ludziom, którym tak często brakuje autorytetów w tym dzisiejszym świecie, że Polska miała w przeszłości wiele wspaniałych postaci, wielu patriotów, wiele osób, które oddało życie za naszą ojczyznę, ludzi młodych, którzy nie ugięli się, który walczyli do końca, którzy oddali życie za nasz kraj
Przypomniał, że w Polsce Święto Żołnierzy Niezłomnych jest świętem państwowym ustanowionym przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaznaczył, że teraz jest czas, by zacząć mówić o Wyklętych także za granicą – w wielkich ośrodkach polonijnych na świecie, nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych.
Jak podkreślił, trzeba to robić, by młodym ludziom, których rodzice wyjechali kilkanaście lat temu z ojczyzny, dać szanse na poznanie biografii, losów i historii tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.
– zwrócił uwagę.Oni mogą być świetnym przykładem tych postaw, o które tak dzisiaj często trudno – lojalności, uczciwości, walki o słuszną sprawę.
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w ubiegłym miesiącu Brukseli cykl spotkań poświęconych polskiej historii. Pierwszym tematem było Polskie Państwo Podziemne. Teraz o jego bohaterze rotmistrzu Witoldzie Pileckim mogły dowiedzieć się więcej dzieci chodzące do polskich szkół w belgijskiej stolicy. W planach są też lekcje w Wilnie, Londynie, a także w Nowym Jorku.