Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

W Sejmie RP z okazji stulecia działalności PCK otwarto wystawę, na której zaprezentowano historię Polskiego Czerwonego Krzyża, a także przemianę podejścia społecznego do kwestii takich, jak ochrona zdrowia, krwiodawstwo, edukacja i zdrowe odżywianie. Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża powołano 18 stycznia 1919 r. (w 1927 r. zmieniło ono nazwę na Polski Czerwony Krzyż).

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Na przestrzeni dziejów nasze społeczeństwo doświadczyło wielu nieszczęść. Polski Czerwony Krzyż, podobnie jak Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, stanowił piękną odpowiedź dobrych i wrażliwych ludzi na rozległe społeczne potrzeby. Powstał bowiem z pragnienia niesienia pomocy podczas klęsk wojen, głodu, epidemii, przyjmując za swoją misję troskę o godność człowieka. Losy tej instytucji silnie łączą się z odbudowywaniem naszej państwowości. To, jacy jesteśmy, i jaka jest Rzeczpospolita, zawdzięczamy również Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

– napisał marszałek Kuchciński.

Prezes PCK Stanisław Kracik przypomniał o misji Polskiego Czerwonego Krzyża, a także o jego zasługach m.in. podczas Powstania Warszawskiego.

Ta mała wystawa, tych kilka zdjęć, jest opowieścią o tym, co było u początków, jest opowieścią o tym, co działo się w trakcie bardzo trudnych, dramatycznych chwil i jest wreszcie opowieścią o tym, jak próbujemy rozumieć i realizować tę misję dzisiaj w czasie pokoju.

– powiedział.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu PCK poseł Marek Jakubiak przypominał m.in. o zasługach PCK w poszukiwaniu osób zaginionych podczas wojny.

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Od początku swojej działalności PCK pomagał rannym żołnierzom, organizował ruchome kuchnie polowe. Otwierano szpitale, stacje kropli mleka i stacje pogotowia ratunkowego. Po wybuchu II wojny światowej PCK oddał do dyspozycji wojska szpitale, punkty sanitarne, sprzęt, uruchomił dodatkowo około 180 szpitali, wiele punktów sanitarnych i domów noclegowych.

W kwietniu 1943 r. ekipa PCK wyjechała do Katynia, gdzie przez dwa miesiące tzw. komisja techniczna pod kierownictwem sekretarza generalnego PCK Kazimierza Skarżyńskiego prowadziła ekshumacje, tworząc listę 2805 ofiar zbrodni.

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

W czasie Powstania Warszawskiego z członków PCK formowano patrole medyczne. Przedstawiciele tej organizacji brali udział w rozmowach dotyczących kapitulacji powstania. PCK był odpowiedzialny za przeprowadzenie ewakuacji z Warszawy wszystkich szpitali i punktów opatrunkowych wraz z rannymi i chorymi.

Ogromną rolę PCK odegrał także po zakończeniu wojny. Udzielał pomocy opiekuńczej, leczniczej i materialnej poszkodowanej ludności, oswobodzonym z obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Jednak najważniejszą formą aktywności PCK było wówczas poszukiwanie członków rodzin rozdzielonych przez wojenną zawieruchę i w tym zakresie dokonywano prawdziwych cudów. W rekordowym miesiącu, lutym 1946 r., do biura wpłynęło 80 tys. zapytań o losy bliskich.

 

 



Źródło: dzieje.pl, sejm.gov.pl

#Polski Czerwony Krzyż #historia #100 lat PCK #wystawa #Sejm RP

Magdalena Łysiak