Uroczyste ogłoszenie nazwisk kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odbędzie się 1 lutego w Pałacu Prezydenckim. Będzie to pierwsza konferencja identyfikacyjna w tym roku.
Będą to ludzie odnalezieni zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tożsamość ujawnimy na samej konferencji identyfikacyjnej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli mieć możliwość prezentacji kolejnych efektów naszych działań realizowanych w Polsce, a także poza jej granicami. Mówimy o ofiarach zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich.
powiedział p.o. Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni totalitarnych IPN prowadzi w całej Polsce oraz na dawnych ziemiach II RP za granicą. Ogłoszone identyfikacje mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. W poprzednim roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło badania w 41 miejscach, odnajdując ponad 230 szczątków ludzkich.
Do tej pory zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy.
Poszukiwania dotyczą m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.