Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do obejrzenia i rozpowszechniania spotu propagującego solidarność z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz osobami na kwarantannie. - Bądźmy solidarni, nie stygmatyzujmy, pomagajmy – zaleca w filmie psycholog i psychoterapeuta Dorota Minta. Niestety, zdarzały się już przypadki obrażania osób zakażonych lub ich rodzin.
Spot zrealizowano w ramach cyklu "wsparcie psychologiczne w czasie epidemii".
Narodowy Fundusz zdrowia zwraca uwagę, że wielu ludzi boi się osób zarażonych lub przebywających na kwarantannie. Ale strach – jak podkreślono – nie zwalnia od bycia człowiekiem.
Tymczasem, jak wskazano, zdarzają się przypadki hejtowania, wytykania palcami czy publicznego stygmatyzowania - tak pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów, choćby z podejrzeniem zarażenia. Tak było na przykład w Rzekuniu k. Ostrołęki, gdzie 21-letnia kobieta zakażona koronawirusem musiała zmierzyć się z publicznym linczem w internetowych komentarzach.
Kiedy tylko test na COVID-19 dał wynik pozytywny, a lokalne media poinformowały o tym opinię publiczną, w komentarzach pod artykułami ruszyła... fala hejtu. Domorośli "detektywi" postanowili na własną rękę odnaleźć zakażoną, oprócz tego snuli teorie spiskowe (np. o nieprzestrzeganiu kwarantanny), obrażając młodą kobietę. "Moim zdaniem to, to co się tutaj dzieje to paranoja. Każdy myśli, że ja tutaj umieram, ale ja czuję się dobrze" - mówiła lokalnym mediom.
- W czasie kwarantanny narodowej walczymy ze śmiercionośnym wirusem, ale nigdy nie przeciw człowiekowi. Bądźmy solidarni. Nie stygmatyzujmy! Pomagajmy! Jutro pacjentem może być każdy z nas
– wskazuje w materiałach NFZ.