Przypominamy o bohaterach z Katy Carr, L.U.C. i Jackiem Fairweatherem
– W tym roku w sposób szczególny ze względu na sytuację, zorganizowaliśmy obchody rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz, które odbędą się online – mówi Marzenna Szymańska z Działu Projektów Instytutu Pileckiego. – Zapraszamy wszystkich do świętowania tej bardzo ważnej dla nas rocznicy. Przez trzy dni będziemy przypominać to wydarzenie i postać rotmistrza Pileckiego.
- na każdy dzień obchodów Instytut przygotował serię podcastów z prof. Witoldem Stankowskim, który opowie o ucieczce współwięźniów, ruchu oporu oraz przybliży historię innych ucieczek z obozu. Premierowe podcasty będą opublikowane na facebooku Instytutu Pileckiego. Prof. Witold Stankowski jest historykiem specjalizującym się w historii najnowszej, a także badaczem historii II wojny światowej, dziejów Europy, Unii Europejskiej i powojennych Niemiec. Został wyróżniony nagrodą Książka Historyczna roku im. Oskara Haleckiego w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Jest również autorem m.in. publikacji Wolni i zniewoleni. Rtm. Witold Pilecki i inni więźniowie KL Auschwitz wobec nowej rzeczywistości powojennej.
- 25 kwietnia Instytut Pileckiego przygotował premierę klipu zapowiadającego płytę DVD z zapisem widowiska multimedialnego L.U.C. Pilecki. Ucieczka do wolności. Widowisko to odbyło się w 2018 r. na festiwalu: Pilecki. Po stronie wolności ze specjalnie skomponowaną muzyką Łukasza L.U.C Rostkowskiego i animowanymi na żywo ilustracjami Przemysława Truścińskiego TRUST-a, opowiadającymi historię ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz. Scenariusz widowiska powstał w oparciu o oryginalne relacje z Raportów Rotmistrza. L.U.C. jest polskim raperem, beatbokserem, producentem muzyki i reżyserem teledysków. Jest również założycielem i współproducentem projektu muzycznego Kanał Audytywny.
Premiera klipu zapowiadającego płytę zostanie opublikowana na facebooku Instytutu Pileckiego oraz na stronie internetowej Instytutu
- 26 kwietnia o godz. 18:30 na platformie Zoom odbędzie się webinarium, na którym wystąpi Jack Fairweather, laureat tegorocznej nagrody Costa Book Awards i autor popularnej na całym świecie biografii Witolda Pileckiego The Volunteer. The True Story of the Resistance Hero who infiltrated Auschwitz. Korespondent wojenny The Telegraph oraz The Washington Post opowie o spektakularnej ucieczce Witolda Pileckiego z Auschwitz, dokładnie prześledzi i zaprezentuje poszczególne kroki Pileckiego w czasie ucieczki i ukaże jego heroiczny czyn również w kontekście obecnej sytuacji ograniczeń i utraconych wolności. Po prezentacji będzie możliwość zadawania pytań. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Obowiązują zapisy.
Link do rejestracji na wykład pojawi się na facebooku Instytutu Pileckiego oraz na stronie internetowej Instytutu
- 27 kwietnia na facebooku Instytutu Pileckiego zostanie opublikowany premierowy podcast artystki Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki, zafascynowanej historią Polski. Artystka nagrała singiel „Kommander's Car” z płyty Coquette, zainspirowany ucieczką Kazimierza Piechowskiego ze współwięźniami z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Artystka opowie o Witoldzie Pileckim, fascynacji historią Polski i spektakularnej ucieczce Piechowskiego.
Instytut Pileckiego zachęca do odsłuchania singla „Kommander's Car”
Źródło: instytutpileckiego.pl
#Instytut Pileckiego #rtm. Witold Pilecki #rocznica ucieczki Pileckiego #niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz #koronawirus
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja