Co roku okres poprzedzający Wielkanoc, a w szczególności Wielki Piątek, wśród katolików w Polsce był czasem, w którym przed konfesjonałami gromadziły się tłumy wiernych, pragnących przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Dziś, w dobie panującej epidemii koronawirusa, jest to praktycznie niemożliwe. Episkopat przedstawił jednak szereg wytycznych dotyczących tego, w jaki sposób można w tym trudnym czasie przystąpić do spowiedzi oraz kiedy możemy dostąpić odpuszczenia naszych grzechów. Postanowiliśmy zebrać w jednym najważniejsze informacje dotyczące spowiedzi w czasie epidemii w Polsce.
Katolicy, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, mają obowiązek przystąpić przynajmniej raz w roku do sakramentu pokuty. Wielu z nas z tłumami wiernych czekającymi przed konfesjonałem na przystąpienie do spowiedzi kojarzy się przede wszystkim Wielki Piątek, gdy penitenci pragną wyznać swoje grzechy, by z czystym sercem i sumieniem, w pojednaniu z Bogiem, przyjąć komunię św. w czasie Wielkiej Nocy (co również ma swoje odzwierciedlenie w przykazaniach kościelnych, które mówią o tym, by "przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą").
Epidemia koronawirusa w naszym kraju zmieniła jednak całkowicie uczestnictwo wiernych w nabożeństwach oraz mszach św. Tylko garstka wiernych, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, może uczestniczyć w mszach św. w kościele, a preferowaną i zalecaną przez biskupów formą uczestnictwa, z której korzysta wielu katolików w Polsce w tym trudnym czasie, jest transmisja mszy św. w mediach.
Istniejące i zaostrzające się obostrzenia spowodowały również konieczność zmian w spowiedzi.
W wydanym 21 marca dokumencie Konferencja Episkopatu Polski zaznaczyła, powołując się na zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, że spowiedź nie musi odbywać się w konfesjonale.
"W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa"
- czytamy w dokumencie.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, poinformował, że "parafie organizują możliwość spowiedzi, a osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą telefonicznie lub przez strony internetowe i media społecznościowe dowiedzieć się, kiedy można przystąpić do sakramentu pojednania w obecnych warunkach".
Jednocześnie ks. Rytel-Andrianik stwierdził wyraźnie, że spowiedź on-line lub przez telefon nie jest możliwa.
- Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych
- powiedział duchowny. Duchowni zalecają, by podczas sakramentu pokuty i pojednania stosować się do wskazywanych przez rząd i służby sanitarne środków ostrożności.
W wydanym 21 marca oświadczeniu biskupi przypomnieli też, by unikać innych "nadużyć związanych z sakramentem pojednania", a do takich zaliczyli również publiczną spowiedź z indywidualnych grzechów oraz nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego.
Powołując się na istniejące ustalenia, KEP podkreślił, że kapłan może udzielić rozgrzeszenia ogólnego po ogólnej spowiedzi tylko wtedy, gdy spowiedź indywidualna jest niemożliwa w określonych ściśle przypadkach, jakimi są niebezpieczeństwo śmierci oraz niemożność porozumienia się z penitentem z uwagi na barierę językową. W specjalnie wystosowanej nocie Penitencjaria Apostolska wskazała, że powodem do udzielenia rozgrzeszenia ogólnego może być sytuacja, gdy np. "nie ma wystarczająco dużo czasu na wysłuchanie spowiedzi poszczególnych penitentów, lub też występuje poważna konieczność, za rozpatrzenie której odpowiedzialny jest biskup diecezjalny".
Polscy biskupi podkreślili jednak, że spowiedź ogólna nie zwalnia od obowiązku indywidualnego wyznania grzechów ciężkich.
Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że ostatnio Prezydium Episkopatu przypomniało, iż zgodnie z nauką Kościoła, zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla przywrócenia stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego".
- Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi
- powiedział rzecznik Episkopatu.
Czym jest wspomniany przez duchownego "akt żalu doskonałego"?
W zamieszczonym na swoich stronach internetowych dokumencie, Kuria Biskupia Ordynariatu Polowego wskazuje, że poprzez akt żalu doskonałego wierni mogą odzyskać stan łaski uświęcającej.
"Taka skrucha może być uzewnętrzniona prostą formułą (np. znany akt żalu: „Ach żałuję za me złości…”). Żal doskonały zawiera w sobie szczery zamiar wyznania grzechów ciężkich w spowiedzi, kiedy to będzie możliwe"
- czytamy w dokumencie. Forma złożenia aktu żalu doskonałego nie jest jednak "sztywna" i pozwala na sporą dowolność. Istotę aktu żalu doskonałego w ten sposób wyraził podczas jednej z homilii papież Franciszek:
- Jeżeli nie ma kapłana, który mógłby cię wyspowiadać, to porozmawiaj z Bogiem, twoim Ojcem i powiedz Mu prawdę: "Panie, zrobiłem to, i tamto... Przebacz mi" i proś o przebaczenie z całego serca, z aktem żalu i obiecaj, że potem się wyspowiadasz, ale teraz Panie przebacz mi. I od razu powrócisz do łaski Bożej.