Szczepienia w USA rozpoczęły się 14 grudnia 2020 r. wśród pracowników służby zdrowia i do tej pory wykonano 14,3 mln zastrzyków – wynika z danych agencji oraz Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób. W zeszłym tygodniu podawano średnio 898 410 dawek dziennie. W całych Stanach Zjednoczonych podano 4,4 dawki na każde 100 osób; rozdysponowano 46 proc. zastrzyków rozprowadzonych do stanów.
Starając się przyspieszyć szczepienia po trudnym procesie wdrażania preparatów, amerykański rząd 12 stycznia zaczął zachęcać władze stanowe do rozpoczęcia szczepień wszystkich mieszkańców w wieku 65 lat i starszych, a także osób w wieku 16 lat i starszych z określonymi schorzeniami. Pozwoliłoby to na zaszczepienie ponad jednej trzeciej populacji USA, czyli więcej niż wynosi obecna podaż szczepionek - wskazuje Bloomberg.
Stany Zjednoczone zarządzają przydziałami państwowymi szczepionek firm Pfizer-BioNTech, a także preparatem Moderny i zapowiedziały, że udostępnią ich więcej w celu zwiększenia liczby szczepień. Obie szczepionki wymagają podania dwóch dawek w odstępie kilku tygodni. Co najmniej 1,8 mln osób ukończyło już dwudawkowy schemat szczepień.
Szczepionka Pfizer-BioNTech została dopuszczona do użytku w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie, a kampanie szczepień rozpoczęły się w co najmniej 51 krajach. Zarówno ten preparat, jak i szczepionka firmy Moderna są skuteczne w 95 proc., czyli o tyle zmniejszają liczbę infekcji koronawirusem, co stwierdzono na podstawie badań dziesiątek tysięcy ochotników. 30 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuścił do użytku szczepionkę firmy AstraZeneca i Uniwersytetu Oxfordzkiego.
Chiny i Rosja zezwoliły w lipcu i sierpniu ub.r. na własne szczepionki, zanim zostały one w pełni przetestowane. Od tego czasu kraje te podały miliony dawek, chociaż rzadziej dostarczają najnowszych danych na temat postępów szczepień - zastrzega Bloomberg.