Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Koronawirus

Gorąca dyskusja o szczepionkach. Morawiecki: Były różnice zdań. Opowiadałem się za uwolnieniem patentów

Wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, bo przecież jest to pandemia – musimy rzeczywiście zaszczepić 70-80 proc. populacji całego świata – mówił dziś w Porto premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że podczas gorącej debaty o uwspólnotowieniu patentów na szczepionki, opowiedział się "za".

Mateusz Morawiecki poinformował dziś na konferencji prasowej, że w Porto toczą się gorące negocjacje na temat szczepionek.

Reklama

Do późnej nocy trwała gorąca debata dot. procesu szczepień. Kładziemy nacisk, żeby szczepionek w Europie i dla mieszkańców Unii Europejskiej było jak najwięcej. Ale też ta debata dotycząca zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów, żeby te firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Unii Europejskiej mogły je wykorzystywać. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej całkowitego pozbycia się epidemii

– podał premier.

Wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, bo przecież jest to pandemia – musimy rzeczywiście zaszczepić 70-80 proc. populacji całego świata – mówił dziś Morawiecki.

Podał, że był to wczoraj pierwszy gorąco dyskutowany temat.

"Były różnice zdań. Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej produkowane"

– zaznaczył.

Szef polskiego rządu poinformował, że dyskusje toczą się również wokół optymalnego modelu społecznego. „Z ogromną dumą przedstawiam tu nasze osiągnięcia i nasz model społeczny. Przebudowaliśmy system podatkowy tak, żeby służył rodzinom, wychowywaniu dzieci i rodzicom” – mówił.

Wskazywałem też na zasadność sprawiedliwości podatkowej. Stawiamy na szybki wzrost gospodarczy a do tego przyda nam się europejski program odbudowy, w wyniku którego chcemy dokonać największego w historii wzrostu

– podał Mateusz Morawiecki.

Szczyt społeczny w Porto, który rozpoczął się w piątek i potrwa do soboty. Unijni liderzy rozmawiają m.in. o przedstawionym przez KE planie działań społecznych. KE wyznaczyła cele, które powinny zostać osiągnięte w całej UE do 2030 r., w tym zwiększenie stopy zatrudnienia przynajmniej do 78 proc., zwiększenie liczby dorosłych biorących udział w kursach i szkoleniach do 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem – o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.

Reklama