Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

To będzie kryterium podziału na strefy. Które powiaty są na dziś w „czołówce” zakażeń?

Polska jesienią prawdopodobnie powróci do podziału na strefy, a ich wyznacznikiem będzie liczba zakażeń koronawirusem na 10 tys. mieszkańców. Analitycy sprawdzili, jak sytuacja wygląda obecnie. W których powiatach notuje się w ostatnich dniach najwięcej nowych przypadków?

pixabay.com/Engin_Akyurt

We wtorek podczas konferencji prasowej, minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział, że ewentualne przyszłe restrykcje sanitarne będą wprowadzane przy uwzględnieniu stref: zielonej, żółtej i czerwonej, definiowanych na poziomie powiatów.

- Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej - mówił Niedzielski.

Według wstępnych założeń, powiat znajdzie się w strefie żółtej, gdy liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców wyniesie co najmniej 12, a w strefie czerwonej - gdy liczba ta sięgnie co najmniej 24 przypadków na 10 000 mieszkańców. 

Dodatkowym czynnikiem będzie poziom wyszczepienia.

- Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą

- tłumaczył minister zdrowia.

Które powiaty sa obecnie najbardziej zagrożone objęciem restrykcjami? Analizę taką przeprowadził na Twitterze Piotr Tarnowski. 

Suma przypadków z ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców całą Polskę sytuuje w strefie zielonej.

Najwięcej przypadków na 10 tys. mieszkańców jest obecnie w powiatach na wschodzie Polski. 

"Podium" zdominowane jest przez powiaty województwa podlaskiego - sejneński (3,05), hajnowski (2,86) oraz siemiatycki (2,75). Tuż za nimi znajduje się powiat sokólski (woj. podlaskie) - 2,73 oraz stalowolski (woj. podkarpackie) - 2,66.

Należy zaznaczyć, że we wspomnianych powiatach żadna gmina nie przekroczyła 50-procentowego poziomu wyszczepienia.  

 



Źródło: niezalezna.pl, Twitter

md