- W Unii Europejskiej jesteśmy postrzegani jako lider w polityce spójności. Z 15 mld euro, które Komisja Europejska wypłaciła za zrealizowane działania, ponad 5 mld euro trafiło do Polski - podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na Konwencie Marszałków Województw w Uniejowie.
W Uniejowie (Łódzkie) rozpoczęły się dwudniowe obrady przedstawicieli 16 województw oraz zaproszonych gości i ekspertów. Wśród nich są m.in. wiceminister resortu rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wiceprzewodniczący Komitetu Regionów przy Unii Europejskiej Markku Markkula. Jednymi z kluczowych tematów omawianych przez uczestników konwentu jest bowiem polityka spójności i aktualny stan wdrażania programów operacyjnych w Polsce w obecnej perspektywie finansowej UE (2014-2020) oraz przyszłe wsparcie unijne po 2020 r., a także rola regionów w zmieniającej się Europie.
"To co jest dla nas dziś najważniejsze, to rozmowa na temat wykorzystania środków z polityki spójności w naszym kraju. Z jednej strony możemy być dumni, bo w UE jesteśmy postrzegani jako lider w polityce spójności. Z 15 mld euro, które Komisja Europejska wypłaciła za zrealizowane działania ponad 5 mld euro trafiło do Polski"
– powiedział Kwieciński podczas spotkania z dziennikarzami przed rozpoczęciem konwentu.
Jednocześnie wskazał na "dysproporcje, które w wykorzystywaniu funduszy unijnych pomiędzy poszczególnymi regionami są naprawdę olbrzymie". "Mamy bowiem województwo pomorskie, które ma w podpisanych umowach prawie 70 proc., a z drugiej strony mamy regiony, które nie wychodzą ponad 20 proc. To jest odwrotna sytuacja do tej, którą mieliśmy w poprzedniej perspektywie finansowej. Wówczas to regiony ciągnęły całą politykę spójności, a w tej chwili ciągną ją programy krajowe, aczkolwiek też niektóre programy regionalne" – wyjaśnił wiceminister rozwoju i pełnomocnik premier ds. funduszy europejskich i rozwoju regionalnego
Zaznaczył, że wykorzystanie funduszy UE to bardzo istotny temat ze względu na rozpoczęte rozmowy dotyczące budżetu w przyszłej perspektywie finansowej UE po 2020 r. Jak tłumaczył, "z punktu politycznego najważniejszym czynnikiem, który decyduje o kształcie tych rozmów, jest wykorzystanie obecnych środków będących w dyspozycji poszczególnych krajów". "Dla nas to jest więc niewątpliwie bardzo ważna kwestia" – podkreślił Kwieciński.
Markulla przyznał, że "Polska jako kraj stała się silnym modelem, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszu spójności". Jak dodał, to bardzo ważna kwestia w kontekście planowania budżetu po roku 2020.