- Chciałem powiedzieć, bez cienia przesady, że to jest historyczny moment. Pokazujemy w praktyce, że budujemy nasze energetyczne bezpieczeństwo w wymiarze wieloletnim - mówił podczas Kongresu 590 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podczas kongresu Enea, jeden z głównych polskich koncernów energetycznych, oficjalnie zainicjowała współpracę z amerykańską firmą Last Energy.
W Warszawie rozpoczął się dwudniowy Kongres 590. Tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.
Podczas kongresu Enea, jeden z głównych polskich koncernów energetycznych, oficjalnie zainicjowała współpracę z amerykańską firmą Last Energy. Wspólny projekt obu podmiotów będzie dotyczył technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych.
- Chciałem powiedzieć, bez cienia przesady, że to jest historyczny moment. Pokazujemy w praktyce, że budujemy nasze energetyczne bezpieczeństwo w wymiarze wieloletnim
- mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak przypomniał, "to już trzecia wielka polska firma (obok Orlenu i KGHM - red.) zaczynająca swoją przygodę z energetyką jądrową, którą traktujemy, jako podstawę naszego bezpieczeństwa energetycznego, jako zasadniczy składnik polskiego mix-u energetycznego wraz z odnawialnymi źródłami energii".
- Chcemy, aby docelowo to energetyka jądrowa, zarówno ta wielka, tradycyjna, budowana przez państwo, jak i coraz prężniej rozwijająca się i dająca ogromne perspektywy energetyka w wymiarze mikro - to dobra alternatywa dla tej energetyki, którą znamy i która może nie tak szybko, ale będzie odchodzić do przeszłości
- wskazał.
W Kongresie 590 biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz minister rozwoju Waldemar Buda, minister klimatu Anna Moskwa i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.