Okazuje się, że wbrew pesymistycznym prognozom opozycji Komisja Europejska i agencje ratingowe dostrzegły, iż polski rząd prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. Z jednej strony dba o finanse i gospodarkę państwa, z drugiej – buduje budżet, który służy polskim rodzinom.
Komisja Europejska, a więc instytucja, która przygląda się wszystkiemu, co się dzieje w Polsce, określiła w swoim raporcie, że nasza polityka teraz jest polityką zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zrównoważeni i z punktu widzenia makro-, i mikroekonomicznego, zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Bardzo się cieszę, że to zostało dostrzeżone także przez agencje ratingowe – powiedział wicepremier Morawiecki, który wraz z premier Beatą Szydło podsumowywał to, co zostało do tej pory zrobione.
Polityka tego rządu jest diametralnie odmienna od tego, co realizowali poprzednicy. Przede wszystkim nacisk został położony na polskie rodziny, a nie na wskaźniki, czy będą wyższe, czy niższe o 0,2 proc. Polskie rodziny i ich dobrobyt są teraz celem. I temu zostało podporządkowane zarówno uszczelnianie ściągalności podatków na realizację programów prorozwojowych i prospołecznych, jak i trzymanie w ryzach deficytu finansów publicznych, także stabilności makroekonomicznej z jednoczesnym wzmacnianiem wzrostu gospodarczego.
– My tak właśnie patrzymy na gospodarkę, na budżet, na rozwój – mówił wicepremier Morawiecki. –
Jeżeli minister finansów może przyczynić się do tego, że dochody będą się pojawiały w budżecie z tych mafii VAT-owskich, z tych wielkich korporacji, które unikają płacenia podatków, to dla mnie jest to wielki honor, że mogę się do tego przyczynić, że rosną wysoko płatne miejsca pracy – uważa wicepremier. – Na koniec roku będziemy mogli państwu pokazać bardzo dobre wiadomości płynące z polskiej gospodarki – zapewniła premier Beata Szydło.
Analitycy BZ WBK już chwalą dokonania rządu. Zwracają uwagę, że poprawiły się wskaźniki koniunktury za styczeń w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym, przy czym w tym ostatnim sektorze były naprawdę imponujące. Są to kolejne dane, które wspierają tezę, że polska gospodarka odbiła się od dna na przełomie lat 2016–2017. W dobrym nastroju ten rok rozpoczęli także konsumenci, m.in. dzięki lepszej ocenie możliwości dokonywania ważnych zakupów, obecnej sytuacji ekonomicznej kraju, możliwości przyszłego poziomu bezrobocia i możliwości oszczędzania pieniędzy.
– Tylko kryzys zewnętrzny mógłby zagrozić w 2017 r. budżetowi państwa – ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Ekspert zaznaczył, że akcentowane przez premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego uszczelnienie systemu podatkowego i wsparcie polskich rodzin jest bezdyskusyjne. Również Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, pochwaliła rząd za uszczelnianie systemu podatkowego i walkę z szarą strefą. – Jeśli z uszczelniania systemu podatkowego będzie wpływało dodatkowe 3–4 mld zł, to należy się z tego cieszyć – podkreśliła.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#gospodarka #Komisja Europejska
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Lucyna Piwowarska