Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rząd rzuca grosze emerytom

Polskie Stronnictwo Ludowe forsuje zmianę w konstytucji, która umożliwi kwotową waloryzację emerytur. Jeśli pomysł zostałby przyjęty, w 2015 r.

duchesssa/sxc.hu
duchesssa/sxc.hu
Polskie Stronnictwo Ludowe forsuje zmianę w konstytucji, która umożliwi kwotową waloryzację emerytur. Jeśli pomysł zostałby przyjęty, w 2015 r. każdy emeryt i rencista dostałby o… 37,25 zł więcej niż przed waloryzacją. – Kwota, którą proponuje się jako podwyżkę, jest wręcz śmieszna i właściwie chyba dla nikogo nie będzie znaczącym wsparciem finansowym – mówi posłanka Beata Szydło (PiS).

Waloryzacja rent i emerytur, z którą mamy do czynienia w tej chwili, czyli procentowa, jest niekorzystna dla tych, którzy mają najniższe świadczenia – tłumaczy wiceprezes PiS‑u, posłanka Beata Szydło. – Pomysł waloryzacji kwotowej jest dla tych osób znacznie korzystniejszy, zresztą PiS zgłaszało go już jakiś czas temu, jednak zastrzeżenia do niej miał Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym wprowadzenie tych zmian musi być poprzedzone zmianą konstytucji – dodaje. – Jednak kwota, którą proponuje się jako podwyżkę, jest wręcz śmieszna i właściwie chyba dla nikogo nie będzie znaczącym wsparciem finansowym. Moim zdaniem zamiast proponować tak niewielką podwyżkę, należy doprowadzić do zmniejszania dysproporcji pomiędzy najwyższymi i najniższymi emeryturami i jednocześnie myśleć o waloryzacji kwotowej. PiS proponowało, aby najniższe renty i emerytury, te do 1000 zł, nie były opodatkowane – zaznacza parlamentarzystka.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, kwotowy sposób naliczania rent i emerytur jest w interesie PSL‑u, ponieważ elektorat tej partii w dużej części jest ubezpieczony w KRUS-ie, pobiera niższe świadczenia i na tej zmianie zyskałby najwięcej. PO jednak także zdaje się nastawiona do niego przychylnie – w swoim exposé o waloryzacji kwotowej mówił Donald Tusk.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

mm