Dziś wieczorem odbędzie się w Sejmie trzecie czytanie ustawy budżetowej na 2016 r. Według założeń budżetowych przewiduje się, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2015 r. wyniesie 3,4 proc., by w 2016 r. przyspieszyć do 3,8 proc.
Podstawowym czynnikiem wzrostu pozostanie prywatny popyt krajowy.
Średnioroczna inflacja ma wynieść 1,7 proc., a deficyt budżetowy ma być nie wyższy niż 54,7 mld zł (dochody na kwotę 313,8 mld zł; wydatki - 368,5 mld zł).
W stosunku do projektu ustawy budżetowej na rok 2016 z 29 września 2015 r. wprowadzono autokorektę, zawierającą zmiany zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej budżetu państwa, które zapewniają realizację priorytetowego zadania stanowiącego instrument z zakresu polityki prorodzinnej –
program „Rodzina 500+”. Celem Programu jest przede wszystkim pomoc dla rodzin wychowujących dzieci oraz przeciwdziałanie spadkowi demograficznemu w Polsce poprzez przyznanie tym rodzinom nowego świadczenia wychowawczego.
Po stronie dochodów uwzględniono nowe wpływy do budżetu państwa zapowiedziane w exposé pani premier (dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, czyli tzw. podatku bankowego oraz podatku od sklepów wielkopowierzchniowych), a także zakładane wpływy z aukcji dotyczącej sprzedaży częstotliwości LTE (tzw. dywidenda cyfrowa).
Źródło: niezalezna.pl
MP