Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To ona napisała "Plastusia". 130 lat temu urodziła się Maria Kownacka

11 września 1894 r. w mazowieckiej wsi Słupie urodziła się Maria Kownacka - pisarka, tłumaczka, autorka sztuk i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zasłynęła jako autorka "Plastusiowego pamiętnika" - jednej z najpopularniejszych powieści dla dzieci.

Maria Kownacka
Maria Kownacka
Włodzimierz Barchacz - Wikimedia Commons

- Maria Kownacka zadebiutowała na łamach "Płomyka" w 1919 r., a już w 1936 r. zasłynęła jako autorka jednej z najsympatyczniejszych i najbardziej lubianych postaci literackich – Plastusia

- przypomniano na stronie Biura Kultury m.st. Warszawy.

Dodano, że "jej utwory przetłumaczono na wiele języków, a postawa autorki i całokształt jej twórczości zostały docenione i ukoronowane jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym przez dzieci – Orderem Uśmiechu".

"Plastusiowy pamiętnik" to jedna z najpopularniejszych polskich powieści dla dzieci - opisuje świat siedmiolatka widziany oczami małego ludzika z plasteliny, tytułowego Plastusia.

Plastuś został ulepiony przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Mieszka w piórniku dziewczynki, gdzie ma wielu przyjaciół, między innymi gumę-myszkę, ołówek, pióro, scyzoryk i stalówki. Mały bohater aktywnie uczestniczy w szkolnych i domowych przygodach Tosi.

- W 1936 r. "Plastusiowy pamiętnik" został wydany w formie książkowej, a przeszło dwadzieścia lat później w ręce dzieci trafiła kontynuacja dzieła, czyli "Przygody Plastusia". Na podstawie obu książek powstał nawet serial animowany w reżyserii Zofii Ołdak, a także bajka muzyczna z Ireną Kwiatkowską w roli Plastusia

- napisano na stronie Biura Kultury m.st. Warszawy.

Maria Kownacka w 1919 r. przeprowadziła się do Warszawy, a w 1931 r. zamieszkała na Żoliborzu, w małym mieszkaniu przy ul. Słowackiego.

- Jest to niesłychanie korzystny przełom w moim życiu, po raz pierwszy trafiłam na właściwy grunt. Żoliborz przoduje jako młoda, najbardziej uspołeczniona dzielnica Warszawy

- pisała w swoim życiorysie, który znajduje się w zbiorach Izby Pamięci Marii Kownackiej.

Wyjaśniono, że "w tym okresie zaczęła współpracować z kukiełkowym teatrem Baj, którego siedziba mieściła się w niedalekim sąsiedztwie jej mieszkania". "Popularność jej sztuk wśród młodych widzów sprawiła, że współpraca ta trwała wiele lat" - dodano.

Książki Marii Kownackiej zaczęły ukazywać się drukiem jeszcze przed wojną: "Plastusiowy pamiętnik" i "Kukuryku na ręczniku" (obie w 1936 r.). W kolejnych latach pojawiły się następne popularne tytuły: "Kajtkowe przygody", "Świerszczykowy kram", "Dzieci z Leszczynowej Górki", "Wiatrak profesora Biedronki", "Rogaś z doliny Roztoki", "Głos przyrody" i "Szkoła nad obłokami".

Pisarka zmarła 27 lutego 1982 r. Jest pochowana na cmentarzu na Starych Powązkach.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

mkw