Po 22 latach obecności na rondzie de Gaulle'a w Warszawie najsłynniejsza palma w Polsce staje się częścią domeny publicznej i wchodzi do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Artystyczną instalację czeka gruntowny remont - poinformowało w piątek Biuro Kultury m.st. Warszawy.
- Praca "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" znana jest publiczności jako Palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a. Jej autorka, Joanna Rajkowska, przekazała dzieło w darowiźnie, tym samym artystyczna instalacja zostaje włączona do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN)
- czytamy w informacji na stronie Biura Kultury m.st. Warszawy.
Jak zaznaczono, obiekt wymaga renowacji, dlatego jesienią przejdzie generalny remont, który ma się zakończyć wraz z otwarciem nowej siedziby MSN.
- Remont Palmy, obejmujący wymianę liści i kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby, jest finansowany ze środków programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- wyjaśniono.
- Remontowi towarzyszyć będą wydarzenia publiczne, które poszerzą kontekst prac montażowo-konserwacyjnych prowadzonych na rondzie de Gaulle'a. Wśród zaplanowanych działań będzie m.in. spotkanie z artystką w ramach jej wystawy indywidualnej "Ślepowrony" w galerii lokal_30 oraz spotkanie osób zaangażowanych w 24-letnią historię projektu (w tym mieszkańców miasta Warszawy), które odbędzie się w audytorium nowej siedziby MSN
- napisano, dodając, że "szczegółowe informacje będą publikowane przez organizatorów w późniejszym terminie".
Inaugurację nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad zaplanowano na 25 października. "Otwarty dla wszystkich program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań MSN" - poinformowało Biuro Kultury m.st. Warszawy.