10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polka stanie na czele Europejskiego Banku Inwestycyjnego? „Ma duże szanse w walce o fotel prezesa”

Zbliżają się wybory władz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z końcem roku kończy się kadencja obecnego prezesa EBI Wernera Hoyera, który kieruje bankiem od stycznia 2021 roku. Jak wynika z informacji przekazanych przez posła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, spore szanse na objęcie fotela prezesa EBI ma Polka – Teresa Czerwińska. „Szanse Teresy Czerwińskiej w walce o fotel prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) są duże, ma ona bardzo dobre recenzje; jednak, oprócz merytoryczności, są jeszcze względy polityczne” – zastrzegł Kuźmiuk.

Teresa Czerwińska
Teresa Czerwińska
Piotr Waniorek - premier.gov.pl CC BY-SA 4.0

W lipcu tego roku ówczesna minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że oficjalnie polską kandydatką na stanowisko prezesa EBI jest wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, była minister finansów Teresa Czerwińska.

Rozmowa prezydenta z przewodniczącym Rady Europejskiej

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Jak podała KPRP, przedmiotami rozmowy było grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej oraz kwestia zbliżających się wyborów władz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jak przekazano, „prezydent przedstawił polskie propozycje i oczekiwania w tym zakresie”.

Duże szanse na fotel prezesa EBI

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) we wtorek w Studiu PAP, pytany o szanse Czerwińskiej w walce o fotel prezesa EBI, ocenił, że są one „duże”, a była minister finansów ma „bardzo dobre recenzje” - jednak jak zauważył – „oprócz merytoryczności są jeszcze względy polityczne”.

Gdyby rzeczywiście było wsparcie tej przyszłej koalicji (KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - PAP), to, moim zdaniem, sukces byłby gwarantowany. Polsce, niezależnie od tego, kto rządzi, powinno zależeć na tym, żeby przedstawiciele naszego kraju byli jak najliczniej reprezentowali w unijnych instytucjach i to jeszcze dobrze by było, żeby w miejscach niezwykle ważnych. EBI jest takim miejscem, więc, jak widać, prezydentowi na tym zależy, stąd ta rozmowa. Powinno zależeć także kolegom z obecnej opozycji, którzy najprawdopodobniej za chwilę przejmą rządy. (Szef PO) Donald Tusk jest człowiekiem ustosunkowanym w Brukseli, przewodził do niedawna największą partią w Parlamencie Europejskim.

– zauważył Kuźmiuk.

Kandydatura ponad podziałami

Poseł podkreślił, że wszystkim - ponad podziałami politycznymi - powinno zależeć na tym, aby polscy przedstawiciele zajmowali wysokie stanowiska w europejskich instytucjach.

Właścicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego są państwa członkowskie Unii Europejskiej. EBI to niezależny organ pozyskujący środki finansowe na rynkach kapitałowych i udzielający kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Współpracuje z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE.

Warto podkreślić, że Teresa Czerwińska, była minister finansów w rządzie PiS od 2020 r. jest wiceprezesem EBI.

Teresa Czerwińska - kandydatka Polski na szefową EBI

Teresa Czerwińska jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finanse (od 2011 r.). Od czerwca 2017 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie m.in. odpowiadała za przygotowanie i wykonanie budżetu państwa oraz obsługę środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej.

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych (1997 r.) oraz Wydziału Zarządzania (1998 r.). Ma bogate doświadczenie zarówno akademickie, jak i zawodowe związane z rynkiem finansowym. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a także analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych (w szczególności ubezpieczeniowych) oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Współautorka podręczników w zakresie: makroekonomii, ubezpieczeń oraz zarzadzania inwestycjami.

Od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie odpowiadała za obszary kluczowe: opracowanie i wdrożenie nowego mechanizmu algorytmicznego podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych, poprawę efektywności wydatkowania środków, odbiurokratyzowanie raportowania oraz wdrożenie rozwiązań projakościowych w mechanizmach finansowania uczelni wyższych. Zajmowała się również planowaniem i realizacją budżetu, wykonywała zadania dysponenta części budżetowych całego sektora nauki i szkolnictwa wyższego oraz sprawowała nadzór nad obszarem kontroli i audytu w jednostkach podległych i nadzorowanych.

Ekspert w gremiach krajowych, tj. Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym, grupie roboczej Ministra Gospodarki (2014-2015), jak i w gremiach międzynarodowych, tj. Insurance & Reinsurance Stakeholder Group przy European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA) we Frankfurcie (2015-2018), koordynator obszaru regulacji finansowej w Centre for Antitrust and Regulatory Study (CARS) (2014-2015). W kadencji 2015-2018 sekretarz Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (2005 r.), była powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.

Mężatka, ma jedną córkę. Jest miłośniczką teatru i muzyki klasycznej.

Oglądaj TV Republika na YouTube

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, mf.gov.pl, EIB.org

#Europejski Bank Inwestycyjny #EBI #Teresa Czerwińska