Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nagły przyrost masy ciała to groźny sygnał ostrzegawczy. Może znacząco skrócić życie

Niebezpieczny przyrost masy ciała w czasie ciąży może być związany z wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu kilkadziesiąt lat później. Szczegóły opisano w branżowym czasopiśmie „The Lancet”.

Nagły przyrost masy ciała to groźny sygnał ostrzegawczy. Może znacząco skrócić życie
Nagły przyrost masy ciała to groźny sygnał ostrzegawczy. Może znacząco skrócić życie
Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels
  • Badanie naukowców z Perelman School of Medicine przy University of Pennsylvania
  • Analiza dużego ogólnokrajowego zbioru danych (Collaborative Perinatal Project)
  • 45 000 kobiet, które urodziły w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku
  • Dane powiązano z danymi dotyczącymi śmiertelności z 2016 r.

Zespół naukowców z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania przeprowadził szczegółową analizę obszernego zbioru danych związanego z projektem Collaborative Perinatal Project. Dane z ponad 45 000 kobiet, które urodziły w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, zostały powiązane z danymi dotyczącymi śmiertelności z 2016 roku.

Przyrost masy w trakcie ciąży

Badania wykazały, że kobiety w ciąży, które przybierały na wadze więcej niż obecnie zalecane normy, miały w kolejnych dziesięcioleciach wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub cukrzycy. To ryzyko dotyczyło wszystkich grup wagowych, niezależnie od tego, czy kobieta była przed ciążą z niedowagą, miała prawidłową wagę, czy nadwagę. Jednakże nie stwierdzono wzrostu ryzyka wśród kobiet otyłych.

Autorzy badania mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do większych starań w identyfikacji nowych, skutecznych i bezpiecznych metod wspierania zdrowego przyrostu masy ciała u kobiet w ciąży. 

Zalecenia dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży

Aktualne zalecenia dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży, oparte na standardach BMI, zostały wprowadzone w 2009 roku. 

Obecnie zaleca się przyrost od 13 do 18 kilogramów dla kobiet z niedowagą do 5-9 kilogramów dla osób uznawanych za „otyłe”. Niemniej jednak, obecnie prawie połowa ciężarnych przybiera na wadze więcej niż jest to zalecane.

Wśród kobiet, które przed ciążą miały niedowagę, a następnie przybierały na wadze więcej niż zalecano, ryzyko śmierci z powodu chorób serca wzrosło o 84 procent. Dla kobiet o prawidłowej wadze przed ciążą, ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wzrosło o 9 procent, a ryzyko zgonu z powodu chorób serca było większe o 20 procent. W przypadku kobiet uznawanych za mające nadwagę, ryzyko śmierci wzrosło o 12 procent, a ryzyko śmierci z powodu cukrzycy było większe o 12 procent.

Badanie nie wykazało korelacji między dużym przyrostem masy ciała w ciąży a późniejszymi zgonami wśród osób otyłych. Autorzy zauważają, że już istniejący podwyższony współczynnik zgonów w tej grupie może wpływać na brak tej korelacji. 

Niezbędne jest głębsze zrozumienie różnych czynników wpływających na zdolność ciężarnych do osiągnięcia zdrowego przyrostu masy ciała w ciąży, obejmując aspekty społeczne, strukturalne, biologiczne i indywidualne.

– wyjaśnia dr Stefanie Hinkle, kierująca badaniami.

Podsumowanie:

Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży może mieć długoterminowe konsekwencje dla zdrowia kobiet.

W przypadku kobiet w ciąży, które przybrały na wadze więcej niż jest to obecnie zalecane, w następnych dziesięcioleciach wyższe było ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub cukrzycy.

Obecnie prawie połowa ciężarnych przybiera na wadze więcej niż jest to zalecane.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, thelancet.com

#przyrost masy ciała #masa ciała w ciąży #przyrost masy ciała w ciąży #normy BMI #standardy BMI

MaŁu