Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Naukowcy znaleźli sposób na plastik. Ta metoda recyklingu rozwiąże globalny problem?

Naukowcy ogłosili opracowanie rewolucyjnej technologii recyklingu, zdolnej do przetwarzania plastikowych odpadów, takich jak folia, opakowania wielowarstwowe czy kolorowe tworzywa, które stanowią poważne wyzwanie dla recyklingu. Na łamach czasopisma „Sciencie” badacze sugerują, że po przetworzeniu, z plastiku można będzie uzyskać sporo materiałów użytecznych w przemyśle.

Naukowcy znaleźli sposób na plastik.
Naukowcy znaleźli sposób na plastik.
mali maeder/pexels

W Europie jedynie 6% (dane z 2018 roku) zapotrzebowania na tworzywa sztuczne jest pokrywane przez plastik z recyklingu. To niedobrze, a wynika to częściowo z niedoskonałej technologii przetwarzania, przez co otrzymywany plastik recyklingowy jest niskiej jakości. Jednak nowa technologia opracowana przez inżynierów z University of Wisconsin-Madison w USA może odmienić obraz tego plastiku, przekształcając go w surowce o dużym znaczeniu dla przemysłu.

Opublikowane na łamach „Science” badania naukowe sugerują, że ta nowa metoda nie tylko poprawi efektywność recyklingu plastikowych odpadów, ale również zmniejszy emisję gazów cieplarnianych związaną z produkcją kluczowych związków chemicznych dla przemysłu.

Nowa technika opiera się na kombinacji kilku już znanych procesów:

  • Pierwszym z nich jest piroliza, w którym plastik jest poddawany wysokiej temperaturze w środowisku beztlenowym. Rezultatem jest płynna mieszanina związków, znana jako olej popirolityczny. To wytworzony z plastiku olej zawiera nawet 50% olefin – surowca ważnego w produkcji innych związków chemicznych oraz polimerów. 
  • Następnie, w procesie hydroformylacji, olefiny są przekształcane w aldehydy. 
  • Te aldehydy mogą być poddawane dalszym przetworzeniom, dając cenne substancje używane w przemyśle.
Wyniki tych badań posłużą do produkcji szerokiego zakresu wartościowych materiałów. Jesteśmy bardzo podekscytowani potencjałem tej technologii. Może ona stanowić platformę technologiczną, która pozwoli lepiej wykorzystać plastikowe odpady poprzez proces hydroformylacji.

– tłumaczy profesor George Huber, kierownik zespołu badawczego.

Badacze są przekonani, że opracowana przez nich technologia ma szansę dość szybko zagościć w przemyśle. W ostatnich latach co najmniej 10 dużych firm ogłosiło swoje plany stworzenia infrastruktury do produkcji oleju popirolitycznego z odpadów plastikowych. Niektóre z nich już teraz wykorzystują konwencjonalne metody. Nowa technologia mogłaby sprawić, że cały proces stałby się bardziej ekologiczny i opłacalny.

Obecnie firmy te borykają się z problemami poprawy jakości oleju. Dzięki naszej technologii możemy uzyskać związki chemiczne o wartości od 1200 do 6000 dolarów za tonę z plastikowych odpadów, które dotychczas były warte jedynie 100 dolarów za tonę. Co więcej, nasz proces uwzględnia już istniejące technologie i jest względnie łatwy do skalowania.

– wyjaśnia Dr Houqian Li, członek zespołu badawczego.

Kolejnym etapem w badaniach jest dalsze doskonalenie procesu i zrozumienie, jak różne połączenia plastiku i katalizatorów wpływają na ostateczny efekt.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, science.org

#odpady recyklingowe #recykling plastiku

MaŁu