Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Ćwiczenie bez wysiłku? Płytki krwi potrafią naśladować aktywność fizyczną

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” wykazało, że płytki krwi posiadają zdolność wydzielania białka, które może odmłodzić neurony w mózgu myszy. Cały proces przebiega podobnie do efektów przynoszonych przez ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenie bez wysiłku? Płytki krwi potrafią naśladować aktywność fizyczną
Ćwiczenie bez wysiłku? Płytki krwi potrafią naśladować aktywność fizyczną
Polina Tankilevitch/pexels

Płytki krwi to fragmenty dużych komórek znane jako megakariocyty. Ich rola jest kluczowa w procesach krzepnięcia krwi. Teraz naukowcy z Australii odkryli, że wydzielane przez te komórki białko może naśladować wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg poprzez stymulowanie procesu powstawania nowych neuronów, znanych jako neurogeneza.

Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Odette Leiter i dr Tary Walker z Queensland Brain Institute w Brisbane (Australia) skupił się na substancjach znanych jako egzerkiny, które są wydzielane do krwiobiegu z płytek krwi w wyniku aktywności fizycznej. Egzerkiny te są uważane za czynniki wzmacniające reakcję mózgu na wysiłek fizyczny oraz pomagające organizmowi dostosować się do niego.

Odkryliśmy, że egzerkina CXCL4, zwana także czynnikiem płytkowym 4 (PF4), uwalniana przez płytki krwi po ćwiczeniach fizycznych, kiedy podawana starszym myszom, sprzyja procesom regeneracji mózgu oraz polepszeniu zdolności poznawczych.

– tłumaczy dr Leiter.

Dotychczas zdawano sobie sprawę z tego, że ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję nowych neuronów w hipokampie, strukturze mózgu kluczowej dla procesów pamięciowych i uczenia się. Jednak mechanizm tego procesu nie był w pełni zrozumiany.

Wcześniejsze badania sugerowały zaangażowanie płytek krwi w ten proces, ale nasza najnowsza praca pokazuje, że faktycznie są one niezbędne do uzyskania tego efektu u starych myszy.

– wyjaśnia dr Leiter.

Z kolei zdaniem dr Walker, te wyniki mogą mieć znaczenie dla rozwoju terapii farmakologicznych. 

Dla wielu osób z problemami zdrowotnymi, trudnościami w ruchu lub w podeszłym wieku, ćwiczenia fizyczne mogą być nieosiągalne. Dlatego istnieje potrzeba badań nad metodami interwencji farmakologicznych.

– wyjaśnia dr Walker.

Zdaniem badaczki najnowsze odkrycie pokazuje, że oddziaływanie na płytki krwi może promować powstawanie nowych neuronów, wzmacniać procesy poznawcze i przeciwdziałać pogorszeniu zdolności umysłowych związanemu z wiekiem.

Należy zrozumieć, że ta metoda nie zastępuje ćwiczeń fizycznych. Niemniej może pomóc poprawić zdolności poznawcze u osób w podeszłym wieku lub tych, które doznały urazu mózgu lub udaru.

– zastrzega dr Walker.

Zespół badawczy uważa, że kolejnym krokiem po tej pracy będzie przetestowanie, jak ta terapia działa na myszach z zaburzeniami podobnymi do choroby Alzheimera u ludzi, przed ewentualnym przeprowadzeniem badań klinicznych na ludziach.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Nature Communications

MaŁu