Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

72 proc. Polaków popiera wydobycie łupków

Ponad 72 proc.

Karol Karolus/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Karol Karolus/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Ponad 72 proc. mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce - poinformował dziś Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.

W Gdańsku odbyły się wysłuchania publiczne nt. poszukiwania gazu z łupków zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska w ramach kampanii "Porozmawiajmy o łupkach". Podczas briefingu prasowego Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, powołując się na badania przeprowadzone w sierpniu br. przez TNS Polska wśród mieszkańców gmin objętych koncesjami w Polsce północnej i na Lubelszczyźnie, poinformował, że prawie 60 procent pytanych akceptuje wydobywanie gazu z łupków w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

- Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych pokazują, że akceptacja społeczna dla prowadzonych poszukiwań, wśród mieszkańców gmin objętych tymi pracami, jest bardzo wysoka - ocenił Woźniak. Przeciwnych wydobyciu gazu było 7 procent respondentów. Jak wynika z badań, większość mieszkańców Polski północnej i Lubelszczyzny uważa, że polskie prawo zapewni środowisku ochronę. 86 proc. badanych zgodziło się ze zdaniem, że wydobycie gazu z łupków częściowo uniezależniłoby nasz kraj od dostaw surowców energetycznych z zagranicy. Jako największe zagrożenia zw. z gazem z łupków pytani wskazali: degradację środowiska, zanieczyszczenie wody i zagrożenia związane z wstrząsami, wybuchami i osuwiskami.

Woźniak dodał, że wyniki badań TNS Polska są bardzo zbliżone do wyników ankiety przeprowadzonej w maju br. przez CBOS wśród mieszkańców całego kraju. Poinformował, że wśród ogółu Polaków za wydobywaniem gazu z łupków opowiedziało się 78 proc. ankietowanych, 7 proc. było przeciwnych. Wójt gminy Stary Dzierzgoń , Marek Turlej w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że "jego gmina i mieszkańcy wiążą ogromne nadzieje związane z wydobyciem gazu z łupków". Na terenie gminy wykonany został jeden odwiert. - Żeby wydobycie rozpoczęło się jak najszybciej, ponieważ będą miejsca pracy, będą dodatkowe wpływy do budżetu gminy - tłumaczył.

W Polsce do tej pory wykonanych zostało 49 otworów rozpoznawczych. Wydano 105 koncesji na poszukiwania dla 35 firm. Teren koncesji obejmuje około połowy powierzchni kraju. W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

JW