10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Putin odebrał Rosjanom świat

Władimir Putin może dziś sobie „pogratulować” – w kilkanaście dni cofnął rozwój cywilizacyjny Rosji o całe dziesiątki lat. To nie tylko wynik wojennych nakładów i strat, lecz przede wszystkim praktyczne konsekwencje tego, jak większość świata postrzega postępowanie Rosji i jej prezydenta.

Skończył się chyba okres przymykania oczu i praktycznej uległości wobec rosyjskich demonstracji siły. Przemoc wobec Ukrainy spowodowała, że Putin wyłożył na stół ostatnią kartę – wojnę – i teraz poniesie za to konsekwencje, a wraz z nim zapłacą za to wszyscy obywatele Rosji.

W ciągu kilkanastu dni Rosja cofnęła się o kilkadziesiąt lat. Duże firmy wycofują się z rynku rosyjskiego, zatrzymują się fabryki, zamykają biura, wstrzymuje sprzedaż.

Straty wojenne Rosji znamy i są one podawane do wiadomości, ale inne niedogodności stają się bolesne, i to dla wszystkich grup społecznych, od popierających Putina oligarchów począwszy. Tym ostatnim bezceremonialnie zaczęto zabierać luksusowe jachty. Swoje 156-metrowe cacko stracił na przykład Aliszer Usmanow, a francuski urząd celny wszedł na jacht „Vero Amore” należący do Igora Sieczina z Rosnieftu. A w porcie na Majorce pewien Ukrainiec własnoręcznie usiłował zatopić „Lady Anastasia” – 48-metrową jednostkę rosyjskiego oligarchy Aleksandra Michiejewa. Problemy notują rosyjskie linie lotnicze, dla których radykalnie kurczy się obszar lotów.

Czechy, Łotwa i Litwa zaprzestały wydawania Rosjanom wiz innych niż humanitarne. Grecja zawiesiła wydawanie zezwolenia na pobyt dla rosyjskich biznesmenów, Cypr przestał wydawać Rosjanom wizy na jednorazowy wjazd do kraju. Ograniczenia dla podróżnych z Rosji wprowadziła Słowenia. Na stronie internetowej ambasady kraju pisze: z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych wnioski wizowe będą przyjmowane tylko od tych, którzy dołączą bilet lotniczy dowolnej zagranicznej linii lotniczej do dokumentów.

Czechy zawiesiły również pracę konsulatu w Sankt Petersburgu, a także cofnęły zezwolenia na pracę rosyjskich konsulatów w Karlowych Warach i Brnie.

UE postanowiła wyłączyć siedem rosyjskich banków z systemu płatności międzybankowych SWIFT: Bank VTB Rosja, Novikombank, Promswiazbank, Sovcombank, Bank Otkritie i VEB. Stany Zjednoczone zastosowały sankcje wobec Gazpromu, Gazpromnieftu, Transnieftu, Rostelecomu, RusHydro, Alrosa, Sovkomflotu i RZD.

Oznacza to, że banki objęte sankcjami nie będą mogły wydawać nowych kart płatniczych VISA i MASTERCARD, a już wydane karty nie mogą być rozliczane poza granicą Rosji. Amerykańska firma finansowa AMERICAN EXPRESS również zawiesiła współpracę z rosyjskimi partnerami.

Ponadto Unia Europejska zakazała sprzedaży, dostarczania, eksportowania do Rosji banknotów denominowanych w euro. Kanada nałożyła cła w wysokości 35 proc. na eksport z Rosji i Białorusi.

Kilka dni z rzędu kursy walut w Rosji osiągają dno swoich notowań.

Największe światowe firmy energetyczne przestają działać w Rosji i wycofują się ze wspólnych projektów. Należą do nich: brytyjsko-holenderski koncern ROYAL DUTCH SHELL (działa we wspólnym projekcie produkcji skroplonego gazu ziemnego Sachalin-2 oraz w projekcie Nord Stream 2); brytyjska firma BP lub British Petroleum (sprzedaje rosyjskie aktywa i wychodzi z udziałowców Rosnieft'); amerykańska korporacja naftowa i gazowa EXXONMOBIL (zarządza projektem Sachalin-1 w imieniu Międzynarodowego Konsorcjum firm japońskich, indyjskich i rosyjskich); norweska grupa naftowa i gazowa EQUINOR (dawna Statoil ma umowę o współpracy z Rosnieft', w ramach której firmy rozwijają złoża na obszarach na wschodniej Syberii).

Z Rosji znika większość światowych firm informatycznych, koncernów spożywczych, dostawy samochodów wstrzymują największe światowe marki. Embargo dosięga wysokich technologii. Wycofują się międzynarodowe firmy kurierskie. Uciekają giganci rynku spożywczego i sprzedawcy dóbr luksusowych. Znikają znane międzynarodowe biura architektoniczne.

Największe światowe studia filmowe i dystrybutorzy treści ogłosili, że wycofują się z rynku rosyjskiego i zaprzestają pokazów filmów, seriali, programów telewizyjnych.

Koncerty i trasy koncertowe zagranicznych wykonawców w Rosji są masowo anulowane. Teatr Bolszoj ogłosił odwołanie gali hiszpańskiego śpiewaka operowego Placido Domingo. Bawarska Opera Państwowa przestanie współpracować z piosenkarką Anną Netrebko i dyrygentem Walerijem Gergijewem. Rosja została praktycznie wyrzucona ze świata sportu.

W sumie w kilkanaście dni Rosjanie zostali bez wiz, lotów, sprzętu, mebli, kart, usług, odzieży, filmów, konkursów, niezależnych mediów, międzynarodowych paczek i samochodów. Wszystko to mogą zawdzięczać decyzji Putina o rozpoczęciu agresji na Ukrainę. Efekt przejdzie oczekiwania rosyjskiego reżimu, to tylko kwestia czasu.

 



Źródło: Gazeta Polska

Witold Gadowski