W pierwszej części spektaklu zabrzmią piosenki Ewy Demarczyk: "Pocałunki", "Karuzela z Madonnami", "Grande Valse Brillante", Marka Grechuty: "Niepewność" i "Ocalić od zapomnienia", a także Czesława Niemena: "Dziwny jest ten świat", "Baw się w ciuciubabkę", "Obok nas" i "Niepotrzebni".
"Ci artyści zbudowali także moją wrażliwość. Ich nieobecność fizyczna, a obecność muzyczna powoduje, że można na ich twórczość spojrzeć z pewnego dystansu, zobaczyć, do jakiego stopnia jest ona dzisiaj ważna, i dlaczego jest ważna"
- powiedział dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel.
Jak wskazał choreograf pierwszej części spektaklu Robert Glumbek, pomysł tej formy inscenizacji narodził się podczas lockdownu w Kanadzie.
"To, co zobaczymy, to moje refleksje z tego ostatniego roku, z własnych przeżyć, i właśnie z tego, co się wydarzyło w tym pandemicznym czasie. Patrzyłem, jak ten świat bardzo się spolaryzował. Wytworzyły się dwie ogromne frakcje, nie ma niczego pomiędzy. W swojej inscenizacji wniosłem to wszystko do małego pomieszczenia, gdzie mamy podzielonych ludzi"
- mówił Glumbek.
Drugiej części spektaklu będzie towarzyszyć muzyka kompozytora Frederica Rzewskiego.
"Możliwość realizacji spektaklu do tej muzyki, muzyki Polaka urodzonego w Stanach Zjednoczonych jest bardzo interesująca. To związek dwóch kultur, które przeplatają się w muzyce kompozytora"
- wskazał choreograf części "Coming Together" Kevin O'Day.
Muzyka Rzewskiego nie jest znana w Polsce - przyznał dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie Jerzy Wołosiuk. Podkreślił jednak, że kompozytor jest jedną z ikonicznych postaci, jeżeli chodzi o "minimal music". Libretto zostało po raz pierwszy przetłumaczone na język polski.
Premiera spektaklu "Świecie dziwny / Coming Together" odbędzie się w piątek o godz. 19. Kolejny spektakl zaplanowany jest na sobotę.