Z kompletem gości, ogromnym zainteresowaniem mediów, 88 partnerami i bogatą ofertą atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących – z takim kapitałem już jutro, w środę, 6 października na Stadionie Śląskim, wystartuje Europejskie Forum Przyszłości, nowe wydarzenie w kalendarzu największych imprez społeczno gospodarczych w Polsce.
Ponad 2,2 tys. gości weźmie udział w I edycji Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), które w środę, 6 października rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Trzydniową imprezę będzie relacjonować ponad 150 dziennikarzy akredytowanych na wydarzenie, którego inicjatorem i gospodarzem jest Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
– Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian
– komentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Organizatorem EFP jest Śląski Fundusz Rozwoju. Z kolei wśród partnerów Forum znalazło się łącznie 88 podmiotów, w tym m.in.: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundusz Górnośląski Tauron, Koleje Śląskie, BGK, Totalizator Sportowy, Legendia, Ekoenergia, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, KGHM, Grupa Żywiec, PARP, Węglokoks i Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy, który specjalizuje się w udzielaniu poręczeń dla mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie województwa śląskiego.
Najbliższa przyszłość regionu to wyzwanie, które wymaga bezprecedensowej synergii administracji państwowej, samorządu, przedstawicieli biznesu oraz organizacji pozarządowych.
– Przed nami nowa rewolucja przemysłowa, która poprzez branżowe wyłączenia zmieni paradygmat regionu w stronę centrum innowacyjnych technologii, powołania do życia nowych segmentów produkcyjnych oraz przeobrazi społeczne postrzeganie śląskiego. Będziemy na Europejskim Forum Przyszłości, aby wymieniać się doświadczeniami, wspólnie planować kluczowe zmiany i przesunięcia w przyszłych trendach oraz zadeklarować pełnię wsparcia dla każdego działania, które wzmocni pozycję naszego województwa nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskie
– mówi Henryk Drob, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Obecność na Forum to naturalna konsekwencja strategii spółki Ekoenergia Silesia S.A., która zakłada aktywną partycypację w każdym wydarzeniu wpływającym na przyszłość województwa śląskiego.
– Uczestnictwo w Forum to unikatowa okazja na wymianę wiedzy oraz zawiązanie i utrwalenie relacji biznesowych
– zachęca do udziału w EFP Marcin Kozik, prezes Ekoenergii Silesia S.A. Spółka należąca do grupy kapitałowej GPW S.A. została powołana w celu tworzenia korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, w tym działania na rzecz rozwoju województwa śląskiego i podnoszenia konkurencyjności jego gospodarki, przygotowania przedsiębiorstw i struktur otoczenia biznesu do współpracy międzynarodowej, dostosowania ofert małych i średnich przedsiębiorstw ze Śląska do wymagań rynkowych oraz ułatwienia im dostępu do nowoczesnych, ekologicznych technologii produkcji i nowoczesnych metod zarządzania.
Konkurencyjność śląskich firm wzmacnia również Fundusz Górnośląski, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, a podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie gospodarzem panelu „Eksport jako szansa rozwoju i transformacji przedsiębiorstw”.
– Fundusz Górnośląski to nie tylko pożyczki, pomoc finansowa i usługi rozwojowe, ale także wsparcie ekspansji zagranicznej śląskich przedsiębiorstw poprzez realizację projektów InterSilesia i Global Silesia
– mówi Jacek Miketa, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego.
– Projekt InterSilesia to wiedza i bezpłatne usługi dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących lub planujących rozpocząć działalność eksportową. Jego celem jest wzmocnienie i rozwój procesów internacjonalizacji przedsiębiorstw, podniesienie wiedzy z zakresu internacjonalizacji, a także promocja gospodarcza regionu na arenie międzynarodowej. Promocja gospodarcza województwa śląskiego i przyjaznych warunków do inwestowania i eksportu, to z kolei główne cele projektu Global Silesia
– wyjaśnia Jacek Miketa.
Europejskie Forum Przyszłości tworzą także podmioty spoza Śląska, a wśród nich bank BGK, który we wrześniu ogłosił strategię na lata 2021-2025.
– Nasza nowa strategia jest efektem wnikliwej analizy zmian społecznych, a także gospodarczych i biznesowych, które zachodzą w Polsce, w Europie i na świecie
– wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
– Wiemy, że bez budowania kapitału społecznego, inspirowania i aktywizowania lokalnych społeczności, wspierania kapitału intelektualnego, promowania zdrowego stylu życia przez sport czy zachowania proekologiczne nie da się rozwijać gospodarki. Społeczeństwo i gospodarka działają jak naczynia połączone. Chcemy inspirować i tworzyć rozwiązania, które połączą sektor prywatny, publiczny i finansowy w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju
– podsumowuje nową rolę banku rozwoju prezes BGK.
Europejskie Forum Przyszłości to nie tylko przestrzeń do debaty, ale także bogata oferta wydarzeń towarzyszących. To przede wszystkim konkurs dla startupów organizowany z Plug and Play, akceleratorem z Doliny Krzemowej. Spośród zgłoszonych startupów, organizatorzy konkursu wybrali 20, które wystąpią podczas finałowej pitching session, w czwartek, 7 października na Stadionie Śląskim. W trakcie finału uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jurorami i publicznością. Jury złożone z przedstawicieli Plug and Play oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju, wybierze spośród finalistów zwycięzcę i dwóch laureatów, którym wręczy kolejno 100 tys., 30 tys. i 20 tys. zł.
Wisienką na torcie wydarzeń towarzyszących Europejskiemu Forum Przyszłości będzie gala marszałka województwa śląskiego, która odbędzie się 6 października w Filharmonii Śląskiej. Holograficzna postać muzyka na żywo połączy się z fortepianem stojącym na estradzie, a orkiestra Filharmonii zagra wraz z wirtualnym solistą. Zabrzmią utwory Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego. Projekcja hologramu będzie możliwa dzięki zastosowaniu ekranu mgłowego.
– To polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo
– tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.
Pozostałe wydarzenia towarzyszące Europejskiemu Forum Przyszłości, to turniej debat oksfordzkich dla uczniów szkół średnich z województwa śląskiego, jubileuszowe gale Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Kolei Śląskich, które podczas EFP będą świętowały, odpowiednio, 25- i 10-lecie działalności, a także e-sportowy turniej kwalifikacyjny CS:GO do Narodowej Drużyny Esportu.
– Emocji z pewnością nie zabraknie. Przyjeżdżają najlepsze zespoły w kraju, które powalczą o prawo startu w Mistrzostwach Grupy Wyszehradzkiej. Na potrzeby turnieju szykujemy bardzo ciekawą scenę oraz przestrzeń wokół niej. Zmagania o wyjazd do Budapesztu będzie też można śledzić w Internecie, na platformie Twitch. Wierzymy, że widzowie będą zadowoleni z produkcji, jaką dla nich przygotujemy
– mówi Łukasz Trybuś, prezes Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych, która buduje struktury wspierające działalność graczy oraz środowisk esportowych.
Goście Forum będą mogli także zobaczyć Park Śląski z perspektywy Kolei Linowej Elki oraz zwiedzić z przewodnikiem niedostępne na co dzień zakamarki Stadionu Śląskiego.
Rejestracja na Europejskie Forum Przyszłości dobiega końca. W systemie na stronie www.efp-silesia.pl zostały ostatnie miejsca.