Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Symulacja komputerowa w służbie nauki? Wirtualna rzeczywistość na uniwersytecie

Czy to było morderstwo? A może samobójstwo? Na to pytanie studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego będą musieli odpowiedzieć sami – w ramach nowych zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Na pierwszy rzut oka to zupełnie zwyczajne mieszkanie: na półkach książki, na ścianach obrazy, z okna widok na panoramę miasta. I tylko jeden istotny szczegół mrozi krew w żyłach. Na krześle przy biurku siedzi kobieta – martwa kobieta. A obok niej leży pistolet. To nie pierwsza scena skandynawskiego kryminału, tylko punkt wyjścia symulacji komputerowej „Wirtualna Sala Zbrodni”, która od maja stała się jednym z narzędzi dydaktycznych, wykorzystywanych podczas zajęć ze studentami Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dominika Hull, mat. pras. uwr.edu.pl

- Nasi studenci będą mogli „uczestniczyć” w badaniu miejsca zbrodni, dokonać jego szczegółowej analizy. Wystarczy, że założą specjalne gogle Dzięki dwóm kontrolerom, odpowiednikom dłoni w wirtualnej rzeczywistości, zbiorą materiały dowodowe, zabezpieczą ślady krwi, łuski. Jeśli uda im się odnaleźć szyfr, otworzą sejf, w którym znajdą kolejne tropy, w tym fotografie mogące sugerować gorący romans martwej kobiety - mówi Damian Mroczyński z WPAE.  

 
„Wirtualna Sala Zbrodni” to dopiero preludium zakrojonych na szeroką skalę planów Uniwersytetu Wrocławskiego związanych z wirtualną rzeczywistością. WPAE już teraz planuje zawalczyć o unijne dofinansowanie, dzięki któremu będzie mógł zdobyć fundusze na przygotowanie kolejnych interaktywnych symulacji. 

- Myślimy między innymi o tym, by studenci mogli wirtualnie wziąć udział w sekcji zwłok, przeanalizować przyczyny wypadku samochodowego czy przetestować procedury bezpieczeństwa w trakcie ewakuacji ze stadionu. Tak naprawdę nic nie ogranicza naszej wyobraźni. Przecież te same narzędzia mogą posłużyć również naszym geologom, archeologom czy pracownikom i studentom innych kierunków i wydziałów. Pole do działania w sferze dydaktyczno-naukowej jest ogromne – wyjaśnia Damian Mroczyński.  

Uruchomiona na WPAE „Wirtualna Sala Zbrodni” to efekt współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego z Asseco Data Systems SA. 

- Edukacja wyższa w Polsce coraz dynamiczniej wkracza w świat cyfrowy. Jestem dumny z tego, że zaufała nam kolejna prestiżowa polska uczelnia i wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim będziemy wdrażać technologię, która ma szansę zrewolucjonizować wiele dziedzin nauki.- mówi Andrzej Dopierała, prezes zarządu firmy

 
WIRTUALNA SALA ZBRODNI  to udostępnione studentom prawa i kryminologii WPAE (a docelowo także studentom innych kierunków) nowe narzędzie dydaktyczne: symulacja komputerowa, pozwalająca na przeprowadzenie wirtualnej analizy miejsca zbrodni. Korzystanie z nowoczesnego sprzętu i specjalistycznego oprogramowania do wirtualnej rzeczywistości (VR) pomoże w nauce czynności służbowych, z którymi studenci zetkną się w swojej późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin czy zabezpieczaniu śladów. Uruchomiona na WPAE „Wirtualna Sala Zbrodni” to efekt współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego z Asseco Data Systems SA.

- Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania. Jest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy teoretycznej przekazywanej w tradycyjnej formie wykładów. Symulator „Wirtualna Sala Zbrodni”, który udostępniamy studentom prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, pomoże w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin czy zabezpieczaniu śladów – wyjaśnia Mariusz Lala, dyrektor zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems. 

Mariusz Lala wspomina także o kolejnych pomysłach czekających już na realizację – to m.in. symulatory pozwalające studentom nabyć umiejętności z zakresu daktyloskopii czy mechanoskopii, potrzebne do pracy w laboratorium kryminalistycznym. 

- Wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim myślimy nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, bo jest to rozwiązanie, które przy stosunkowo niewielkich nakładach daje ogromne możliwości. Zwłaszcza, że dzięki toczącym się właśnie konkursom NCBR „Zintegrowane Programy Uczelni” można na tego typu wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - mówi Mariusz Lala.


Jak się dowiedzieliśmy, wkrótce na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii powstanie całe Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysł na jego stworzenie jest wynikiem potrzeby badań naukowych i doskonalenia procesu kształcenia, wzrostu potencjału kapitału ludzkiego i kompetencji społecznych oraz zawodowych absolwentów. Jest to także szansa na poszerzenie i pogłębienie współpracy z otoczeniem zewnętrznym, zwłaszcza z podmiotami gospodarczymi. Rozwijanie technik wirtualnych to możliwość współpracy w zakresie transferu technologii oraz wdrażania projektów badawczych i komercjalizacji wyników badań naukowych. VR służyć może również do zwiększenia atrakcyjności programów nauczania oraz rozwinięcia aspektów praktycznych, tak ważnych na współczesnym rynku pracy.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, uwr.edu.pl

 

#VR #wirtualna rzeczywistość #innowacje #nowe technologie #studia

redakcja