Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

Jak prawidłowo obchodzić się z materiałami pirotechnicznymi, informuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Tuż przed Bożym Narodzeniem i sylwestrem rusza ona z akcją informacyjną, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków. 8 Zasad Bezpieczeństwa ma ustrzec użytkowników różnych rodzajów „sztucznych ogni” przed negatywnymi skutkami, o których – zwłaszcza o tej porze – co roku informują media. Bezpieczne fajerwerki stanowią bowiem już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

fajerwerki
Pixabay - Pixabay

W swoich materiałach informacyjnych, Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej publikuje tuż przed okresem świątecznym osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one:  

1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
2. Podejmując decyzję o zakupie, zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
8. Pamiętaj, że kupować i używać fajerwerków mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Jak wspólnie ze zwierzakiem witać Nowy Rok? 

Specjaliści zalecają też, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz.

Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii. 

Alternatywnym rozwiązaniem są także ciche fajerwerki, które mogą być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Bezpieczeństwo dzięki edukacji

Pomysłodawcy akcji informacyjnej chcą zapobiec negatywnym dla zdrowia skutkom używania fajerwerków. Do tego dochodzą też argumenty, kiedy zabawa z fajerwerkami może toczyć się bez przeszkadzania najbliższemu otoczeniu (np. sąsiadom) i bez szkody dla zwierząt. 

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki

– podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Przyznaje przy tym, że ta mini kampania skierowana jest również do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni. 

Polska wśród światowych liderów branży pirotechnicznej

Fajerwerki to istotna branża polskiej gospodarki, według raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI), Polska to czwarty na świecie eksporter środków pirotechnicznych, a branża wypracowuje roczne zyski na poziomie 700 milionów złotych, z których legalnie odprowadza podatki do skarbu państwa. W kraju pracuje w tej branży około 30 tysięcy osób – w tym wysokiej klasy specjalistów od pirotechniki, a większość podmiotów działających na tym rynku to firmy rodzinne, działające lokalnie, np. w jednej lub co najwyżej kilku sąsiadujących ze sobą gminach.

Na możliwości rozwoju branży negatywnie wpływają wprowadzane przez niektóre samorządy ograniczenia w korzystaniu z fajerwerków. Limitują one bowiem możliwość korzystania z tej „rozrywkowej” pirotechniki. 

- Polscy przedsiębiorcy branży pirotechnicznej każdego roku tworzą dla polskiej gospodarki przychód rzędu 700 milionów złotych. Blisko 40 procent tej kwoty stanowi eksport fajerwerków na inne rynki europejskie, gdzie nasi przedsiębiorcy cieszą się renomą i uznaniem klientów. Wszystkie dostępne legalnie na rynku fajerwerki muszą spełniać wysokie, wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa, składu chemicznego czy wpływu na środowisko. Ważne tylko, by użytkownicy dobrze wiedzieli, jak prawidłowo korzystać z tych materiałów. Dlatego branża prowadzi działania edukacyjne i uświadamiające, tak by radość i zabawa, przejawem której od stuleci są fajerwerki nie zakłócała dobrostanu innych ludzi i środowiska naturalnego

– mówi Marta Smolińska, prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. Dodaje, że w związku z rosnącą popularnością zabaw ze „sztucznymi ogniami” i podobnymi materiałami, potrzebna staje się bardziej precyzyjna informacja, jak powinno się z nimi obchodzić, aby zachować bezpieczeństwo. 

- Jesteśmy już na etapie powszechnego wykorzystywania takich materiałów. Wymaga to w sposób naturalny pewnego uporządkowania sytuacji, stąd właśnie pomysł przedświątecznej akcji informacyjnej, dzięki której zwiększymy nasz poziom bezpieczeństwa i będziemy mogli dalej bawić się fajerwerkami bez szkody dla otoczenia i naszego własnego zdrowia

– dodaje Marta Smolińska. 

Także Polacy w badaniach pokazują, że chcą używać fajerwerków. Ich popularność  w Polsce utrzymuje się mniej więcej na stałym, a do tego dość wysokim, poziomie. Np. z badania Ogólnopolskiego Panelu Ariadna sprzed roku wynika, że aż 65 proc. osób używa środków pirotechnicznych lub uczestniczy w wydarzeniu z ich wykorzystaniem. Są przy tym przeciwni wprowadzeniu jakichkolwiek zakazów w tym obszarze.

Wszystkie dostępne legalnie na polskim rynku materiały pirotechniczne są bezpieczne. 

Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie unijnej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.

Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Eksperci podkreślają, że branża jest już wystarczająco uregulowana. Według raportu WEI, obowiązujące obecnie przepisy z góry ustalają dozwolony poziom dźwięku generowany przez fajerwerki i jest on uznawany – w zależności od klasy wyrobu – za nieistotny, niski lub nieszkodliwy i szybko zmniejszający się wraz ze wzrostem odległości od odpalanego materiału pirotechnicznego. 

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się elementem współczesnej cywilizacji. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wg
Wczytuję ocenę...
Wideo