NBP chce silnego złotego
W wypowiedzi dla agencji PAP (2 lutego 2022 r.) prezes NBP prof. Adam Glapiński stwierdził, że „(…) W obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnianiem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji”. Dodał, że wahania nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych wpływają na poziom kursu naszej waluty, szczególnie groźba agresji Rosji na Ukrainę, jednak „(…) fundamenty polskiej gospodarki są tak silne, że w takiej hipotetycznej sytuacji nasz wzrost gospodarczy byłby szybki, a gospodarka zrównoważona”.
Wzrost cen prądu dotknie każdego. Glapiński: To polityczna decyzja UE na bezprecedensową skalę
- Notowane ostatnio wzrosty cen energii elektrycznej, które już dotykają przedsiębiorstw, dotkną też gospodarstwa domowe - zapowiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. - To, co się dzieje w tej chwili, ma taką skalę bezprecedensową. My jako bank centralny nie mamy na to żadnego wpływu - podkreślił.