Prezydent Opola kontra TVP. Spór o festiwal z zaskakującą ciekawostką w tle

  

Narasta zamieszanie wokół 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Część wykonawców odwołała swoje występy, a w całą sprawę zaangażował się prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Zaproponował, aby impreza odbyła się w innym terminie i żeby kto inny był jej organizatorem. Ostatecznie podjął decyzję o wstrzymaniu montażu scenografii na scenie opolskiego amfiteatru. Ciekawostką jest, że Wiśniewski został prezydentem Opola m.in. dzięki poparciu Solidarnej Polski – partii, której wiceprezesem do 2014 roku był Jacek Kurski, obecny szef Telewizji Polskiej.

Dziś rano Arkadiusz Wiśniewski wydał decyzję o wstrzymaniu montażu scenografii w opolskim amfiteatrze. Czyli de facto zablokował ekipom TVP możliwość przygotowania sceny do zbliżającego się festiwalu. Decyzję o wstrzymaniu prac potwierdziła w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta miasta. 

Pan prezydent wstrzymał przygotowania polegające na montażu scenografii do tegorocznego festiwalu. Podjął taką decyzję dlatego, ponieważ festiwal, który miałby się odbyć, miałby być „brendowany” marką, jaką jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Ta marka należy do nas i nie możemy sobie pozwolić – w trosce o dobre imię festiwalu – aby powstało coś, co do czego mamy wątpliwości jeśli chodzi o wartość artystyczno-merytoryczną 

– wyjaśniła nam Oborska-Marciniak. – Trwają rozmowy i w najbliższym czasie jakaś decyzja musi zapaść – dodała.

Jak już informowaliśmy, po zamieszaniu wokół tegorocznej edycji festiwalu w Opolu – część wykonawców wycofała się z udziału w imprezie – Arkadiusz Wiśniewski zaproponował, aby to miasto było organizatorem wydarzenia.

Przygotowania do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obciążone są problemami, jakie nie miały miejsca w ponad półwiecznej historii festiwalu. W związku z tym, że Miasto jest właścicielem marki „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole” informuję, że Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia 

– napisał na jednym z portali społecznościowych Wiśniewski. „Zamknie to spekulacje dotyczące kontekstu politycznego w procesie doboru artystów na tegoroczny festiwal i da artystom gwarancję swobody występu, a publiczności dostęp do atrakcyjnej oferty” – dodał. 

Kim jest Arkadiusz Wiśniewski? Na początku był związany z Platformą Obywatelską – z listy tej partii w 2010 r. dostał się do rady miasta. Pełnił tam funkcję przewodniczącego klubu radnych PO i wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Z mandatu zrezygnował po powołaniu na stanowisko zastępcy prezydenta miasta. Został odwołany trzy lata później. Wówczas złożono także wniosek o jego wykluczenie z PO, zarzucając mu działania mające na celu doprowadzenie do rozłamu klubu radnych tej partii. W listopadzie 2013 r. sam odszedł z Platformy. 

W wyborach samorządowych w 2014 r. jako kandydat niezależny ubiegał się o prezydenturę Opola, wygrywając w drugiej turze głosowania z wynikiem blisko 67,7 proc. głosów. Wsparli go wtedy lokalni działacze Solidarnej Polski – m.in. Patryk Jaki – ugrupowania, którego wiceprezesem do 2014 roku był Jacek Kurski, obecny szef TVP.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl