Prezydent Opola kontra TVP. Spór o festiwal z zaskakującą ciekawostką w tle

  

Narasta zamieszanie wokół 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Część wykonawców odwołała swoje występy, a w całą sprawę zaangażował się prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Zaproponował, aby impreza odbyła się w innym terminie i żeby kto inny był jej organizatorem. Ostatecznie podjął decyzję o wstrzymaniu montażu scenografii na scenie opolskiego amfiteatru. Ciekawostką jest, że Wiśniewski został prezydentem Opola m.in. dzięki poparciu Solidarnej Polski – partii, której wiceprezesem do 2014 roku był Jacek Kurski, obecny szef Telewizji Polskiej.

Dziś rano Arkadiusz Wiśniewski wydał decyzję o wstrzymaniu montażu scenografii w opolskim amfiteatrze. Czyli de facto zablokował ekipom TVP możliwość przygotowania sceny do zbliżającego się festiwalu. Decyzję o wstrzymaniu prac potwierdziła w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta miasta. 

Pan prezydent wstrzymał przygotowania polegające na montażu scenografii do tegorocznego festiwalu. Podjął taką decyzję dlatego, ponieważ festiwal, który miałby się odbyć, miałby być „brendowany” marką, jaką jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Ta marka należy do nas i nie możemy sobie pozwolić – w trosce o dobre imię festiwalu – aby powstało coś, co do czego mamy wątpliwości jeśli chodzi o wartość artystyczno-merytoryczną 

– wyjaśniła nam Oborska-Marciniak. – Trwają rozmowy i w najbliższym czasie jakaś decyzja musi zapaść – dodała.

Jak już informowaliśmy, po zamieszaniu wokół tegorocznej edycji festiwalu w Opolu – część wykonawców wycofała się z udziału w imprezie – Arkadiusz Wiśniewski zaproponował, aby to miasto było organizatorem wydarzenia.

Przygotowania do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obciążone są problemami, jakie nie miały miejsca w ponad półwiecznej historii festiwalu. W związku z tym, że Miasto jest właścicielem marki „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole” informuję, że Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia 

– napisał na jednym z portali społecznościowych Wiśniewski. „Zamknie to spekulacje dotyczące kontekstu politycznego w procesie doboru artystów na tegoroczny festiwal i da artystom gwarancję swobody występu, a publiczności dostęp do atrakcyjnej oferty” – dodał. 

Kim jest Arkadiusz Wiśniewski? Na początku był związany z Platformą Obywatelską – z listy tej partii w 2010 r. dostał się do rady miasta. Pełnił tam funkcję przewodniczącego klubu radnych PO i wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Z mandatu zrezygnował po powołaniu na stanowisko zastępcy prezydenta miasta. Został odwołany trzy lata później. Wówczas złożono także wniosek o jego wykluczenie z PO, zarzucając mu działania mające na celu doprowadzenie do rozłamu klubu radnych tej partii. W listopadzie 2013 r. sam odszedł z Platformy. 

W wyborach samorządowych w 2014 r. jako kandydat niezależny ubiegał się o prezydenturę Opola, wygrywając w drugiej turze głosowania z wynikiem blisko 67,7 proc. głosów. Wsparli go wtedy lokalni działacze Solidarnej Polski – m.in. Patryk Jaki – ugrupowania, którego wiceprezesem do 2014 roku był Jacek Kurski, obecny szef TVP.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wirus Covid-19 w Hiszpanii. Kolejne przypadki

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ostatnich godzinach liczba zakażonych koronawirusem w Hiszpanii wzrosła do 15 - 12 z nich to osoby zainfekowane we Włoszech, w przypadku trzech pozostałych zakażenie nastąpiło w Hiszpanii i jego źródło jest badane - podała hiszpańska telewizja publiczna TVE.

Dziś potwierdzono dwa nowe przypadki w Madrycie, u osób, które nie podróżowały do "obszarów ryzyka", a także drugi przypadek w Walencji, u dziennikarza, który relacjonował mecz piłki nożnej w Mediolanie. Pierwszy zakażony w Walencji to kibic piłkarski, który powrócił z Mediolanu.

Także dziś w Barcelonie potwierdzono trzeci przypadek zakażenia. To 22-letnia mieszkanka Barcelony, która podróżowała do północnych Włoch. Obecnie w Katalonii pod obserwacją znajdują się 52 osoby, z którymi pierwsi pacjenci mieli kontakt.

Nowi chorzy w Madrycie mieli objawy charakterystyczne dla zapalenia płuc. Jeden z nich, starszy mężczyzna, jest w stanie ciężkim.

W drodze do Madrytu jest pięciu Hiszpanów ewakuowanych przez rząd z miasta Wuhan w Chinach. Tuż po wylądowaniu samolotu zostaną oni przewiezieni do szpitala na badania

– poinformowała dyrektor ds. zdrowia we władzach wspólnoty autonomicznej Madrytu Yolanda Fuentes.

Dyrektor Ośrodka Epidemiologicznego w Madrycie Fernando Simon na konferencji prasowej w czwartek zaapelował o zachowanie spokoju. "To nie jest groźna choroba, ale też niebanalna" – powiedział.

- Zakażenie następuje głównie od osób mających symptomy, ale istnieją przypadki zakażeń asymptomatycznych, co utrudnia kontrolowanie epidemii

 - dodał.

- Covid-19 to choroba o potencjale pandemii. Może rozprzestrzenić się do każdego miejsca planety w rok, dwa lub trzy

- powiedział w rozmowie z TVE Juan Martinez, ekspert ds. zdrowia publicznego kolegium lekarzy CGCOM w Madrycie. Martinez powiedział, że "zamykanie szkół i ośrodków edukacyjnych dla dzieci może być skuteczne, gdyż dzieci mogą być poważnymi roznosicielami choroby". Przypomniał, że SARS wyeliminowano, stosując metody wczesnego wykrywania, i wskazał na podobieństwo SARS do nowego koronawirusa.

Choroba wywoływana przez nowego koronawirusa objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts