„W związku z tym, że Miasto jest właścicielem marki >>Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole<< informuję, że Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia” – napisał na jednym z portali społecznościowych Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta. Według niego, powinien zmienić się również termin festiwalu.

Po zamieszaniu wokół tegorocznej edycji festiwalu w Opolu – część wykonawców wycofała się z udziału w imprezie – Arkadiusz Wiśniewski zaproponował, aby to miasto było organizatorem wydarzenia.

Przygotowania do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obciążone są problemami, jakie nie miały miejsca w ponad półwiecznej historii festiwalu. W związku z tym, że Miasto jest właścicielem marki „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole” informuję, że Opole jest gotowe przejąć rolę organizatora tego przedsięwzięcia 

– napisał Wiśniewski.

Zamknie to spekulacje dotyczące kontekstu politycznego w procesie doboru artystów na tegoroczny festiwal i da artystom gwarancję swobody występu, a publiczności dostęp do atrakcyjnej oferty. Proponuję, by program festiwalu powstał w Akademii Polskiej Piosenki, w skład której wejdą przedstawiciele Miasta, Telewizji, artyści o uznanym dorobku, organizacje artystów, a także przedstawiciele publicznych i komercyjnych rozgłośni radiowych. Akademia zostanie powołana przy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Scenariusze koncertów i umowy z artystami przygotowywać będzie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu 

– dodał prezydent Opola.

Zaznaczył też, że po stronie TVP „pozostanie produkcja telewizyjna (realizacja TV, produkcja sygnału, scenografia itp.). Telewizja zachowa także wpływy z reklam i dystrybucji biletów. Koszty partycypacji finansowej nie będą istotnie odbiegały od dotychczas przewidywanych między partnerami”.

Jego zdaniem, jako że „wydarzenia ostatnich dni uniemożliwiają realizację zawartej między Miastem a TVP umowy”, zmienić powinien się także termin festiwalu.