Jarosław Kaczyński w trakcie Kongresu „Polska Wielki Projekt” wręczył reżyserowi Antoniemu Krauze i grafikowi Andrzejowi Krauze nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Laudacja dla laureatów napisał prof. Ryszard Legutko a odczytał ją Lech Łotocki. Nagrody wręczyli: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz prof. Zdzisław Krasnodębski.

Po tej wspaniałej laudacji mogę dodać tylko kilka słów, bo inaczej ważyłbym się na rzeczy, na które nie należy się ważyć. Obydwaj panowie są pewnym związkiem, który  został określony, jako bliskie pokrewieństwo, ale to jest braterstwo. W tym wypadku ma on szczególny charakter. Tak się złożyło, że obydwaj panowie są artystami. Po drugi są artystami wybitnymi, a po trzecie są artystami wielkiej odwagi. Wielkiej odwagi, która służy prawdzie. Jest ona poparta wielkim talentem, co pozwala przenikliwie widzieć rzeczywistość. Niektórzy po latach potrafią ją dostrzec, opisać

- mówił Jarosław Kaczyński dodając, że Antoni i Andrzej Krauze posiadają umiejętność pokazania rzeczywistości i jednoczesny dar syntezy.

Wobec Antoniego Krauzego mam dług czysto osobisty - najwyższej wagi - dług wdzięczność za film „Smoleńsk”, za przełamanie wielkiego oporu. Film pokazał prawdę, znakomicie, syntetycznie.

- podkreślał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński dodał, że runął także dzięki temu „cały zamysł zmierzający ku temu,żeby prawda zniknęła z naszego życia”.

Pamięć  trwa i także w dużej mierze dzięki panu. Za to chciałem podziękować. Panowie, życzę długich lat na drodze, po której z taką konsekwencją  idziecie od tylu lat. Jeszcze raz dziękuję.

- zakończył Jarosław Kaczyński.

Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku honorową Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nad wyborem kandydata do Nagrody obraduje kapituła, powołana pod honorowym patronatem śp. Jadwigi Kaczyńskiej w 2010 r.

W poprzednich latach laureatami nagrody im. L. Kaczyńskiego byli m.in. poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, reżyser Lech Majewski i rzeźbiarz i scenograf Jerzy Kalina, a także pisarz Marek Nowakowski.

W skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych.