Schizofrenia Platformy Obywatelskiej. Rewolucyjna zmiana stanowiska ws. nielegalnych imigrantów

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował we wtorek, że jego partia sprzeciwia się przyjmowaniu nielegalnych imigrantów. Z kolei były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak stwierdził wprost, że „wmawia się ludziom, iż PO była za przyjmowaniem uchodźców”. No, to przypomnijmy, jak w 2015 r. rząd Ewy Kopacz zaakceptował unijną decyzję, zgodnie z którą do Polski miało trafić ok. 7 tys. osób m.in. z Syrii i Erytrei.

„Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych, i już dziś mogę powiedzieć, że nie będzie ich zbyt wielu. Rząd polski nie musi, ale powinien wesprzeć działania innych. Nie możemy udawać, że nas to nie dotyczy” – mówiła we wrześniu 2015 r. premier Ewa Kopacz.

Jeszcze odważniejszy w swoich deklaracjach był ówczesny rzecznik rządu Cezary Tomczyk, który na antenie radia RMF FM również we wrześniu 2015 r. stwierdził, że Polska może przyjąć dowolną liczbę imigrantów.

„Jako kraj jesteśmy przygotowani na każdą liczbę uchodźców. […] Weźmiemy na klatę wszystkie decyzje, które podejmiemy ws. uchodźców” – przekonywał Tomczyk.

Oprócz takich wypowiedzi były też różne happeningi. Jeden z najbarwniejszych polityków opozycji Michał Szczerba 12 września 2015 r. na warszawskiej manifestacji ws. przyjęcia uchodźców chętnie fotografował się z tabliczką, na której napisane było „uchodźcy mile widziani”.

Te zachowania nijak się jednak mają do wtorkowej wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że „Platforma nie jest za przyjęciem uchodźców”. Dodał również, że jest to oficjalne stanowisko jego partii. Tomasz Siemoniak natomiast w radiu TOK FM stwierdził, że „wmawia się ludziom, iż Platforma była za przyjmowaniem uchodźców i się na to zgodziła”.

– Proszę pokazać jednego uchodźcę, który za sprawą Platformy w Polsce się pojawił – dodał.

O prawdziwe stanowisko PO ws. uchodźców spytaliśmy Michała Szczerbę.

– Proszę spytać o to Grzegorza Schetynę – odpowiedział, po czym szybko się rozłączył.

O komentarz do całej sytuacji postanowiliśmy poprosić również Marka Jakubiaka z Kukiz’15.

– Pan Schetyna chyba zakręcił się w swoim populizmie. Doskonale wiadomo, że PO była i jest za przyjmowaniem uchodźców, natomiast po ostatnich sondażach widać, że społeczeństwo polskie ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Dlatego przewodniczący PO diametralnie zmienił swoje zdanie, bo wymagała tego sytuacja – wyjaśnił „Codziennej” Marek Jakubiak.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rząd nie posłucha Francuzów. Będzie nowy system emerytalny

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Francuski rząd zapowiedział, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. - Nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne - oświadczył premier Edouard Philippe.

- Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca

- powiedział Philippe w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche". Dodał, że weźmie pod uwagę obawy społeczne związane z planowaną zmianą.

- Jeżeli jednak nie przeprowadzimy reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie

- oświadczył.

Philippe zapowiedział, że w środę przedstawi dokładny plan wprowadzania reformy emerytalnej. Jak informuje agencja AP, premier ma na dzisiejsze popołudnie zaplanowane rozmowy z ministrami biorącymi udział w pracach nad reformą, a także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Niedziela jest czwartym dniem chaosu komunikacyjnego we Francji. Pracownicy kolei SNCF i paryskiego transportu RATP przedłużyli strajk przeciw planowanej reformie emerytalnej. Większość pociągów we Francji stoi, 14 linii metra w Paryżu jest zamkniętych, działają tylko dwie - wykorzystujące pociągi sterowane automatycznie, bez maszynistów.

Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, powiedział, że jego organizacja będzie walczyć, aż rząd porzuci plan reformy emerytalnej. Pierwsza demonstracja związkowców, w czwartek, przyciągnęła 65 tys. ludzi w Paryżu, a w całym kraju - 806 tys. Związki planują kolejną manifestację na wtorek.

Prezydent Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl