​Sąd pozwolił na manifestację Obywateli RP. Urządzą awanturę w miesięcznicę?

  

Stołeczny sąd okręgowy uchylił decyzję wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery ws. zakazu kontrmanifestacji Obywateli RP na Krakowskim Przedmieściu 10 maja. – Wydane zostało postanowienie (…) w przedmiocie odwołania zarządzenia zastępczego wojewody mazowieckiego, uchylone zostało zarządzenie z 8 maja ws. zakazu zgromadzenia – poinformowała rzecznik prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Dorota Trautman.

Kierownik oddziału prasowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Kaniewska przekazała, że wojewoda złoży zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie do czwartku do godz. 15.00. Jak podkreśliła, Zdzisław Sipiera wydał decyzję odmowną odnośnie zgromadzenia Obywateli RP, które nie było cykliczne, a zorganizowane w trybie uproszczonym.

W środę wieczorem przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odbędą się comiesięczne obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., w trakcie których swoje przemówienie wygłosi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Obywatele RP w ostatnim czasie organizują kontrmanifestacje na Krakowskim Przedmieściu 10 dnia każdego miesiąca; jednak w maju wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał decyzję o zakazie ich zgromadzenia. Obywatele RP jeszcze przed uchyleniem przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji wojewody zapowiedzieli na Twitterze, że ich kontrmanifestacja się odbędzie i że pojawią się w środę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu.

Pod koniec marca weszły w życie nowe zasady organizowania zgromadzeń. Odległość między dwoma konkurencyjnymi zgromadzeniami nie może być obecnie mniejsza niż 100 metrów. Znowelizowana ustawa daje także możliwość otrzymania zgody na zgromadzenia cykliczne. Nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa posłów PiS parlament uchwalił w grudniu 2016 roku.

Zgodnie z nowelą, wojewoda może wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji przysługuje odwołanie do sądu.

Za cykliczne są uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie „w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Węgry: Zbadano poziom bezrobocia w trakcie pandemii

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/RGY23

  

Siedem procent dorosłych Węgrów straciło pracę na skutek pandemii koronawirusa - wynika z badania ośrodka Ipsos. Wykazało ono także, że zdalną pracę wykonują najczęściej lepiej wykształceni.

Pytani o to, czy zmienił się ich tryb pracy, 7 proc. respondentów odparło, że stracili zatrudnienie. Przy tym odsetek ten zależał od wykształcenia i płci – najczęściej pracę traciły osoby o podstawowym wykształceniu i kobiety (po 13 proc.).

Również od poziomu wykształcenia zależy odsetek osób, które nadal fizycznie chodzą do pracy. Wśród wszystkich ankietowanych wyniósł on 40 proc., ale znacznie więcej (50 proc.) wśród osób o podstawowym wykształceniu niż wyższym (27 proc.). Aż 51 proc. osób o wykształceniu wyższym pracuje obecnie częściowo lub całkiem z domu, podczas gdy wśród osób o podstawowym wykształceniu – tylko 8 proc. Wśród całej ludności odsetek ten wynosi 21 proc.

W sondażu zbadano też, czy respondenci wydają obecnie więcej pieniędzy. Ponad połowa (55 proc.) ankietowanych zadeklarowała, że wydaje teraz tyle samo co wcześniej. 26 proc. odparło, że więcej, zaś 19 proc. – że mniej.

83 proc. zapytanych zadeklarowało, że rzadziej chodzi do centrów handlowych i sklepów oraz rzadziej załatwia różne sprawy osobiście. 34 proc. oznajmiło, że częściej korzysta z opcji dostaw do domu, a 29 proc. – że częściej zamawia towar online. 47 proc. respondentów zadeklarowało, że częściej ściągają różne treści z internetu.

Sondaż wykazał też zmianę zachowań konsumenckich. 46 proc. respondentów zadeklarowało, że częściej kupują środki odkażające, 35 proc. lekarstwa, 34 proc. żywność konserwowaną, 24 proc. butelkowane napoje, a 21 proc. papier toaletowy. Artykułem, który jest obecnie kupowany raczej rzadziej (18 proc.) niż częściej (12 proc.), jest alkohol.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts