​TVN24 z reprymendą. Za „niedochowanie należytej rzetelności i staranności”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po wnikliwej analizie dostarczonej dokumentacji, podjęła uchwałę, nakazującą spółce TVN SA zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzet

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po wnikliwej analizie dostarczonej dokumentacji, podjęła uchwałę, nakazującą spółce TVN SA zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów w audycji pt. „(Nie)czyste teorie”, wyemitowanej w cyklu „Czarno na białym” w TVN24. 

Jak przypomina portal wirtualnemedia.pl, reportaż Piotra Świerczka „(Nie)czyste teorie” został wyemitowany w „Czarno na białym” 11 października ubiegłego roku. W materiale skrytykowano prace parlamentarnego zespołu zajmującego się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. 

W „Czarno na białym” o poważnych teoriach, w których roi się od prostych matematycznych błędów. Teoriach, które nawzajem się wykluczają. Teoriach, w których – jak sugerują sami autorzy – lepiej pewnych kwestii nie drążyć. To ostatnie wynika z ciekawej wymiany korespondencji między ekspertami Macierewicza, ale nie tylko 

– brzmiała zapowiedź reportażu. 

W grudniu 2016 roku pełnomocnik prof. Wiesława Biniendy – Maria Szonert-Binienda – skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę ws. materiału. 

KKRiT w podjętej pod koniec marca uchwale uznała, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego, mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”

KRRiT uznała również wyjaśnienia nadawcy za niewystarczające i upoważniła przewodniczącego do wydania decyzji nakazowej w tej sprawie.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl,niezalezna.pl,krrit.gov.pl

#KRRiT #TVN24 #Czarno na białym

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo