Jak manipuluje Rosja. Eksperci o metodach kremlowskiej propagandy

  

Polexit, Czechexit – to produkty dezinformacji. Po wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę, Rosja stosuje coraz bardziej agresywną politykę informacyjną. W Warszawie w dniach 28-29 marca odbyła się konferencja zorganizowana przez MON i Akademię Sztuki Wojennej, poświęcona wojnie informacyjnej z Rosją. Eksperci z obszaru Międzymorza skupili się na omówieniu wpływu, zasięgu oraz skutków rosyjskiej propagandy.
 
W spotkaniu wzięli udział eksperci z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Rumunii.
 
Eksperci z krajów bałtyckich podkreślali, że po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r., ich region stał się jednym z głównych celów rosyjskiej dezinformacji. - Dezinformacja jest jednym z elementów opublikowanej w 2014 r. doktryny bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - przypominał Mantas Martišius z Uniwersytetu Wileńskiego.
 

- Treści programów informacyjnych na Litwie są nastawione na rosyjskojęzycznego odbiorcę. Programy informacyjne demonizują NATO, nacjonalizm, manipulują obrazem. W programach rozrywkowych nie obśmiewa się tematów związanych z rosyjską polityką. Znamiennym jest fakt, że lokalni, litewscy reklamodawcy sami współfinansują działanie kanałów uczestniczących w wojnie informacyjnej. To błędne koło 

- mówił Martišius.
 
Nie tylko kraje bałtyckie, ale 25 proc. czeskich odbiorców znajduje się w zasięgu rosyjskiej propagandy.
 

- Propaganda często oddziałuje na bezrobotnych i ludzi zarabiających poniżej średniej krajowej, rozczarowanych UE. Tacy odbiorcy znajdują w niej potwierdzenie swoich wątpliwości

- mówi w rozmowie z niezalezna.pl Roman Máca, analityk z czeskiego think-tanku European Values. - Jest bardzo trudno zniwelować skutki takiego typu dezinformacji, bo odnosi się do warunków socjoekonomicznych - tłumaczy Máca.
 
Od momentu aneksji Krymu przez Rosję, Kreml zaczął stosować bardziej wysublimowaną propagandę na Ukrainie.
 
- Dzisiaj to nie ilość, a jakość wyróżnia rosyjską propagandę. Odbiorcom jest trudniej odróżnić fakty od fikcji opowiada niezalezna.pl dr Jewhen Fedczenko, założyciel portalu StopFake.org oraz dyrektor Instytutu Dziennikarstwa Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki w Kijowie.
 
Fedczenko podkreśla, że również media społecznościowe są nośnikiem propagandy. – Rosyjski portal społecznościowy VKontakte (VK), który jest bardzo popularny na Ukrainie, znajduje się całkowicie pod kontrolą Roskomnadzoru [rosyjski państwowy instytut moderowania przestrzeni internetowej]. Teoretycznie nikt nie moderuje treści VK. Jednak każdy komunikat, zawierający treści proukraińskie, jest kasowany bądź atakowany przez tzw. trolli – zaznacza Fedczenko.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie z Morawieckim i wiec ze Schetyną. Frekwencja w Świdnicy mówi sama za siebie

zdjęcie ilustracyjne / Adam Guz KPRM

  

Dziś Świdnicę odwiedziło od razu dwóch liderów kampanii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Schetyna i Mateusz Morawiecki. Zdjęcia ze spotkań obu polityków z wyborcami mówię same za siebie.

Grzegorz Schetyna przybył dziś do Świdnicy po południu w ramach wizyty na Dolnym Śląsku. Po godz. 16:00 w tym mieście wystąpił również premier Polski Mateusz Morawiecki. Szef rządu zwrócił uwagę, że na jego wiecu pojawiło się dziesięć razy więcej ludzi, niż na spotkaniu z liderem PO.

– Platforma Obywatelska, partia pana Grzegorza Schetyny, jest jak chorągiewka na wietrze. Podobno jest tak, podobno jest inaczej, tak przedstawiają swoje racje. Najważniejsza w polityce jest wiarygodność, uczciwość, dotrzymanie słowa. Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która dotrzymuje słowa

– mówił Morawiecki.

To jak różniła się frekwencja na obu wiecach najlepiej zobrazują zdjęcia…

fot.: arch.

fot.: arch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl