Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował PAP rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych problemów i włamań i prowadzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana - podkreślił rzecznik. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

Według nieoficjalnych informacji PAP materiały dot. cyberataku w najbliższym czasie trafią do prokuratury.

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego „zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl".

Zapewnił zarazem, że wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne”, a „prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony”.

„Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF.

Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem „zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje".

Strona internetowa komisji była nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazywał się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".