Rumunia. Protest przeciwko „gangowi polityków”

  

Co najmniej 100 tysięcy osób demonstrowało w środę wieczorem w stolicy Rumunii Bukareszcie w proteście przeciwko zmianom w kodeksie karnym. Nowe prawo ma chronić skorumpowanych polityków. Manifestacje przeszły także w innych miastach.

„Złodzieje”, „Hańba”, „Dymisja” – skandowali uczestnicy demonstracji w stolicy Rumunii. Władze nie podały swoich szacunków liczby uczestników, ale zdaniem portalu HotNews była to „największa manifestacja w Bukareszcie od 25 lat”.
 
Masowe demonstracje, mimo panujących mrozów, odbyły się także w miastach: Kluż-Napoka (20 tys. osób według AFP), Timisoara (ok. 15 tys.) i Sybin (Sibiu) (ok. 10 tys.), a także w mniejszych miejscowościach.

 


Rząd premiera Sorina Grindeanu przyjął we wtorek rozporządzenie, które wprowadza zmiany w kodeksie karnym. Depenalizują niektóre wykroczenia administracyjne i podnoszą do wysokości 198,2 tysięcy lejów (44 tys. euro) próg uszczerbku dla skarbu państwa, który podlega ściganiu z urzędu.
 
Rząd zdecydował się na skierowanie pod obrady parlamentu projektu ustawy o amnestii dla 2,5 tys. osób odbywających kary więzienia do 5 lat. Początkowo to rozporządzenie było przyjęte w podobnym trybie jak wtorkowy dekret o depenalizacji niektórych wykroczeń, ale wywołało protesty. Prezydent Klaus Iohannis wziął udział w podobnej demonstracji, zorganizowanej tydzień wcześniej.
 

Gang polityków, którzy mają problemy z prawem, chce zmienić ustawy i osłabić państwo prawa


– mówił wówczas prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,tvp.info,telewizjarepublika.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Silny wiatr w siedmiu województwach

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Dzisiaj w nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw. Słabnące porywy wiatru wystąpią też w woj. pomorskim.

Alertem objęte są województwa: wielkopolskie i łódzkie. Ostrzeżenia dotyczą też części województw: śląskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego.

IMGW wydał też komunikat meteorologiczny dla województwa pomorskiego dotyczący silnego wiatru. Jak wskazał instytut, do godz. 2. w nocy zanotowano maksymalne porywy wiatru w Rozewiu, gdzie prędkość wiatru dochodziła do 80 km/ h. Silne porywy występowały też w: Gdyni Oksywiu - 75 km/h, Ustce, Łebie i Lęborku - 70 km/h. Z komunikatu IMGW wynika też, że w najbliższych godzinach spodziewane jest stopniowe słabnięcie porywów wiatru poniżej 70 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts