Nie żyje Bolesław Karpiel-Bułecka, wybitny podhalański muzyk i ojciec wokalisty Zakopower

We wtorek, 24 stycznia, zmarł Bolesław Karpiel-Bułecka, wybitny muzyk, lutnik i tancerz z Podhala, a także ojciec znanego z Zakopower Sebastiana Karpiela-Bułecki.

We wtorek, 24 stycznia, zmarł Bolesław Karpiel-Bułecka, wybitny muzyk, lutnik i tancerz z Podhala, a także ojciec znanego z Zakopower Sebastiana Karpiela-Bułecki. Artysta zmarł w wieku 89 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek w rodzinnym Kościelisku.

Bolesław Karpiel-Bułecka urodził się 11 października 1927 w Kościelisku jako syn Stanisława i Marii z domu Styrczula. Z wykształcenia był technikiem budowlanym, projektantem i wykonawcą domów regionalnych i stylowych wnętrz. Muzyka była obecna w jego rodzinnym domu od pokoleń. Rodzina była muzykalna, ojciec miał trzech braci i wszyscy grali.

Ja przy nich się uczyłem grać jako mały chłopak ośmioletni, grałem na początku na basach, a potem dość szybko na skrzypcach. Brali mnie na wesela i zabawy, stawiali na krześle.

- wspominał muzyk.

Był znawcą tradycyjnej muzyki Podhala, instrumentalnej i wokalnej. Jego pasją było też zbieranie podhalańskich melodii „nut" i ich rejestrowanie. W roku 1975 Bolesław Karpiel wraz z kapelą dokonał dla Polskiego Radia kompletnego nagrania wszystkich nut podhalańskich ze swoim komentarzem.

Muzykami są jego dwa synowie – Jan Karpiel-Bułecka i Sebastian Karpiel-Bułecka. 

Bolesław Karpiel-Bułecka zmarł dzisiaj, w wieku 89 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek 27 stycznia o godz. 12:30 w kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. 

 

 Źródło: niezalezna.pl,http://www.muzykatradycyjna.pl/

#Bolesław Karpiel-Bułecka #Kościelisko #Zakopane #folk #Podhale

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo