Polak uwolniony w Syrii. Leszek Panek bezpieczny

  

W poniedziałek w Bejrucie stronie polskiej przekazano Leszka Panka - informuje Kancelaria Prezydenta Czech. 54-letni obywatel polski był poszukiwany od 10 grudnia 2015 roku. Zaginął podczas pobytu w Syrii. 

Według doniesień medialnych ponad rok temu został zatrzymany przez wojsko w okolicach Homs w Syrii. Został oskarżony o działalność terrorystyczną. Groziła mu kara śmierci. 

Jak informuje strona czeska ze względu na bliskie stosunki czesko-polskie oraz fakt że Czechy są wyłącznym przedstawicielem UE i NATO w Damaszku, Praga zaangażowała się w rozwiązanie sprawy. Czesi rozpoczęli negocjacje ze stroną syryjską, które odbywały się w Pradze i Damaszku. 

- Udało nam Pana Panka znaleźć i osiągnąć porozumienie w sprawie jego uwolnienia. Panek jest w zadowalającym stanie fizycznym i psychicznym - informuje Kancelaria Prezydenta Czech. 

Panek został przewieziony z Syrii do Libanu, a popołudniu przekazany Ambasadorowi RP w Libanie. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister: Chcemy odbudować polskie rzemiosło

/ Ministerstwo Rozwoju

  

Odbudowanie prestiżu polskiego rzemiosła zadeklarowała w środę we Wrocławiu wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Zapowiedziała, że przy ministerstwie powstanie Wydział Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowej, który kompleksowo zajmie się problemami związanymi z funkcjonowaniem rzemieślników.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Olga Semeniuk, która we Wrocławiu spotkała się z dolnośląskimi rzemieślnikami zapowiedziała, że przy ministerstwie powstanie Wydział Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowej, mający współpracować z rzemieślnikami w regionach i reagować na ich potrzeby.

„Chcemy na bazie modeli zagranicznych, w tym ze wsparciem Francji, Niemiec i Holandii, odbudować prestiż rzemiosła polskiego, zachowując jednocześnie jego tożsamość, kulturę i tradycję”

– zadeklarowała wiceminister.

Semeniuk poinformowała, że jest teraz w trakcie wizytowania wszystkich 27 izb rzemieślniczych w Polsce. „Te regionalne wyjazdy pokazują mi skalę problemu, jakie ma rzemiosło polskie i które można podzielić na dwa obszary. Pierwszy związany jest z kształceniem i dotyczy m.in. młodocianych pracowników, doradztwa zawodowego, kształcenia w dualnym systemie zawodowym, szkół branżowych wielostopniowych” – mówiła.

Drugi obszar, na który zwróciła uwagę wiceminister, dotyczy codziennego funkcjonowania przedsiębiorców. „Tutaj też wychodzimy naprzeciw potrzebom rzemieślników. Chcemy, aby powstał Polski Inkubator Rzemiosła, projekt, którego operatorem będzie Narodowy Instytut Wolności i który pozwoli nam na dofinansowanie rzemieślników właśnie w tych dwóch problematycznych obszarach” – tłumaczyła wiceminister.

„Chciałabym, aby docelowo rzemiosło nie było przysposobione tylko do pojedynczych polityków, ale żeby miało miejsce w agendzie rządowej i myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby ten prestiż odbudowywać”

– dodała. Poinformowała, że obecnie w ministerstwie jest przygotowywany raport, na podstawie którego rząd przedstawi pakiet rozwiązań wspierających rzemieślników.

Mówiąc o problemach, z którymi na co dzień zmagają się rzemieślnicy, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński wskazał m.in. na biurokrację i duże koszty obsługi warsztatów. Zwrócił także uwagę na potrzebę większej promocji polskiego rzemiosła, tak jak ma to miejsce m.in. w Niemczech i Francji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts